Andrzej Sułek podsumowuje wieczorną sesję 2. dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 11:00
- Jej recital był wyjątkowo wyrównany pod względem poziomu we wszystkich aspektach. Gdybym miał jakiś punkt jej programu szczególnie wyróżnić, to byłby to Bach - mówił Andrzej Sułek o występie Meruert Karmenovej z Kazachstanu, która swoim występem rozpoczęła wieczorny etap niedzielnych przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka WieniawskiegoFoto: Fresh Frame

- Bach jest tym punktem programu, który przede wszystkim ma pokazać zdolność myślenia polifonicznego, operowania planami brzmieniowymi, grania wielodźwięków, w wirtualnej polifonii, którą na skrzypcach, którą w takim stopniu, jak na fortepianie nie da się posługiwać - przypomniał Andrzej Sułek, podsumowując wieczorną sesję niedzielnych przesłuchań Konkursu Wieniawskiego. - Ale muzyka Bacha to przede wszystkim oddziaływanie retorycznych afektów. To umiejętność tworzenia kontrastów (...) Chodzi o to, by z prostych fragmentów, tworzyć niebywałym kunsztem odznaczającą się całość - podkreślił.

Skrzypaczka z Kazachstanu rozpoczęła swój występ od Grave i Fugi z Sonaty nr 2 a­-moll, BWV 1003 J.S. Bacha. Następnie zaprezentowała wymagane programem kaprysy. - Kaprys Es-dur op. 1 nr 23 Paganiniego, który wymaga umiejętności gry na pustych strunach, także technika pasażowa i glissanda: to wszystko było bardzo porządnie zagrane (…) - podkreślił Andrzej Sułek. - Meruert Karmenova jest z urodzenia muzykalna. Ma zdolność frazowania, śpiewania, czuje przebieg muzyki i emocji, która przez nią płynie, co od razu dodaje jej wykonaniom wartości szczególnej - podkreślił Andrzej Sułek.

Kaprys As-dur op. 10 nr 7 La Cadenza Wieniawskiego: było to bardzo czyste, sprawne granie. Czasami czułem brak czegoś poruszającego, ale muzykalność wrodzona zawsze wyprowadzała kazachską skrzypaczkę z opresji tego rodzaju - podkreślił komentator.   


Posłuchaj
59:49 2022_10_10 10_00_05_PR2_Audycja_Specjalna.mp3 Andrzej Sułek podsumowuje wieczorną sesję II dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego (Audycja specjalna/Dwójka)

ZOBACZ SESJĘ WIECZORNĄ 2. DNIA PRZESŁUCHAŃ: 

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

I etap | sesja wieczorna:

16:00 Meruert Karmenova, Kazachstan
16:55 Maya Alexandra Kasprzak, Japonia / Niemcy / Polska

17:45 przerwa

18:10 Alexander Won-Ho Kim, Korea Południowa / Niemcy
19:05 Judyta Kluza-Sporniak, Polska

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

W tegorocznym Konkursie Polskę reprezentują: Klara Gronet, Maya Alexandra Kasprzak (również Japonia i Niemcy), Judyta Kluza-Sporniak, Robert Łaguniak, Wojciech Niedziółka, Adam Suska, Sulamita Sara Ślubowska i Barbara Ewa Żołnierczyk. 

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

Zobacz rozmowę z Judytą Kluzą-Sporniak:

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

***

Audycja specjalna z 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego

Prowadził: Andrzej Sułek

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 10.00

djr/kor

Czytaj także

Andrzej Sułek podsumowuje poranną sesję I dnia przesłuchań Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2022 18:00
- Zhixin Zhang z Chin nie był na początku rozgrzany, ale potem to był już mistrzowski recital. Słychać to było doskonale w Wariacjach Wieniawskiego i w Chaconne z Partity nr 2 d-moll Bacha - mówił w specjalnej audycji na antenie Dwójki Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego - 2 dzień przesłuchań, sesja wieczorna [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 08:00
Trwają przesłuchania 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Transmitujemy je na stronie internetowej Dwójki. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia sesji wieczornej z 9 października.
rozwiń zwiń