Wzorcowy Bach Qingzhu Wenga na finał I etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 22:10
- Występ zamykającego całą stawkę chińskiego skrzypka, bardzo młodego 21-letniego Qingzhu Wenga, pozostawił nas w naprawdę dobrym nastroju i z nadzieją na spotkanie w finale - oceniła podczas podsumowania ostatniej sesji I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu Magdalena Łoś.
Qingzhu Weng
Qingzhu WengFoto: PR2

Występ Chińczyka należał do równych i dobrze przygotowanych, a jednocześnie wzbogacony był bogatą wyobraźnią artysty. - Qingzhu Weng od samego początku do finału zachwycał nas. Po posusze popołudniowej sesji przywrócił nam uśmiechy na twarze i nadzieję, że muzyka jest zawsze na pierwszym planie - nie krył Marcin Majchrowski. - W moim odbiorze tego występu pojawi się słowo: entuzjazm - dodała Magdalena Łoś.

<<< Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego [HARMONOGRAM]>>>

Interpretację Chaconne z Partity nr 2 d-­moll, BWV 1004 J. S. Bacha redaktor muzyczna Dwójki doceniła szczególnie. Jednocześnie podkreśliła fakt, że skrzypek został laureatem II nagrody na tegorocznym Konkursie Bachowskim w Lipsku. - Jest to Bach wzorcowy, mądry, z oddechem, bez epatowania kontrastami - tłumaczyła.

 - Było też bardzo mądre operowanie smyczkiem, z pewną czułością dźwięku, lekkością w smyczku, powietrzem - opisywała Magdalena Łoś. - To nie oznacza, że ze szkodą dla samego dźwięku, dla jakości dźwięku, który wydobywał w sposób rzeczywiście ujmujący - stwierdziła.

Czytaj także:

***

Qingzhu Weng studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze. Wcze­śniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Ysaye Interna­tional Music Competition w Belgii (2018), I miejsca w Mirecourt International Violin Competition we Francji (2018) i II miejsca w the International Johann Sebastian Bach Competition w Niemczech (2022). Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.


Posłuchaj
115:25 2022_10_11 19_59_01_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 4. dzień przesłuchań I etapu Konkursu Wieniawskiego, sesja wieczorna - podsumowanie (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

4. dzień przesłuchań, sesja wieczorna - zobacz wideo:

[YouTube Wieniawski Society]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

***

Tytuł: Audycja specjalna

Prowadziła: Magdalena ŁośMarcin MajchrowskiAndrzej Sułek

Data emisji: 11.10.2022

Godzina emisji: 20.00

Czytaj także

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego, I Etap - sesja wieczorna [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 15:00
Trwa XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. W Dwójce transmitujemy zmagania uczestników. Transmisje dostępne są na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej. Zapraszamy do oglądania transmisji wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojciech Niedziółka zasłużył na aplauz". Po sesji porannej 3. dnia Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 19:25
- Czekał na ten aplauz publiczności. Na pewno bardzo ciężko na taki efekt pracował i to wszystko mu się należało. Myślę, że to tylko pierwszy krok na tym konkursie, żeby jeszcze inne aplauzy nastąpiły - mówił o występie Wojciecha Niedziółki Marcin Majchrowski. Reprezentant Polski zamykał sesję poranną 3. dnia 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
rozwiń zwiń