Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 16:00
Muzyka XIX-wiecznego Wiednia z wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich w Złotej Sali Musikverein. W Nowy Rok Dwójka zaprasza na transmisję legendarnego koncertu. 
Budynek filharmonii w Wiedniu
Budynek filharmonii w WiedniuFoto: Shutterstock.com/Sandra Schramm

Dla Austrii, ale także fanów muzyki na całym świecie, Koncert Noworoczny jest jednym z najważniejszych wydarzeń w roku. Austria przedstawia się jako "ambasador muzyki" niosący światu ważne przesłanie – "ducha nadziei, przyjaźni i pokoju". Złota Sala Musikverein ma oczywiście ograniczoną liczbę miejsc, a zdobycie biletów na to wydarzenie graniczy z cudem. Ale dokładnie od 60 lat koncerty noworoczne są transmitowane przez telewizję ORF. Dzisiaj koncert noworoczny jest odbierany w prawie stu krajach świata.

Możliwość poprowadzenia Orkiestry Wiedeńskich Filharmoników w dniu 1 stycznia stała się dla współczesnych dyrygentów wielkim zaszczytem, swoistą artystyczną nobilitacją. W czasie tego koncertu – po raz pierwszy w swojej karierze – zadyryguje nim Niemiec Christian Thielemann. Długo czekał na to wyróżnienie – jego współpraca z Orkiestrą Filharmoników Wiedeńskich trwa przecież od 2000 roku. Muzyczna krytyka niemiecka i austriacka z ciekawością oczekuje interpretacyjnego spojrzenia Thielemanna na twórczość rodziny Straussów i innych kompozytorów działających pod koniec XIX wieku w Wiedniu. Będzie to niepowtarzalne doświadczenie – w specjalnie udekorowanej na tę okoliczność kwiatami Złotej Sali Musikverein.

Program:

Carl Michael Ziehrer Schönfeld March op. 422, Josef Strauss Transactionen – walc op. 184, Joseph (Pepi) Hellmesberger Elfenreigen, Johann Strauss II Expresspolka schnell op. 311, Nordseebilder - walc op. 390, Eduard Strauss Mit Extrapost – polka schnell op. 259, Johann Strauss II Der Zigeunerbaron – uwertura, Josef Strauss Die Tänzerin op. 277, Johann Strauss II Künstlerleben - walc op. 316, Die Bajadere – polka schnell op. 351, Eduard Strauss Opern-Soirée – polka française op. 162, Johann Strauss II Eva-Walzer i Csárdás z opery Ritter Pásmán, Egyptischer Marsch op. 335, Joseph (Pepi) Hellmesberger Entr’acte Valse, Johann Strauss II Lob der Frauen - polka mazur op. 310, Josef Strauss Sphärenklänge – walc op. 235

Wyk. orkiestra Wiener Philharmoniker pod dyrekcją Christiana Thielemanna

Przerwa: rozmowa z Tomaszem Koniecznym – audycja Anny Skulskiej.

***

Na audycję we wtorek (1.01) w godz. 10.00-14.00 zaprasza Marcin Majchrowski. Początek transmisji z Wiednia o godz. 11.15. 


Czytaj także

Mówimy - walc, myślimy - wiedeński

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2010 18:19
Noworoczny koncert Straussowskich walców w wykonaniu Filharmoników Wiedeńskich to już tradycja. Droga do tego ponadczasowego sukcesu była jednak niełatwa.
rozwiń zwiń