II nagroda - Meruert Karmenova: w drodze po najwyższe laury

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 00:19
Meruert Karmenova - skrzypaczka z Kazachstanu, urodziła się 22 maja 1993 roku. Podczas Konkursu grała na skrzypcach D. Montagnana z I połowy XVIII w.
Meruert Karmenova
Meruert KarmenovaFoto: materiay prasowe/L. Zadoš_Fresh Frame

Meruert Karmenova w 2012 roku wstąpiła do Moscow Tchaikovsky Conservatory, które ukończyła w 2017 roku. W 2018 r. została rezydentką w Queen Elizabeth Music Chapel. Otrzymała wiele nagród, m.in. I nagrodę w International Violin Competition w Kazachstanie (2008), a także nagrody L. van Beethoven International Violin Competition w Austrii (2010), European Music Games Competition w Kazachstanie oraz International Violin and Cello Competition Riga Classic Strings na Łotwie.

Sonata Griega specjalnie na Konkurs Wieniawskiego

Od pierwszego etapu Konkursu artystka wyróżniała się muzykalnością. Zagrała Grave i Fugę z Sonaty nr 2 a­-moll, BWV 1003 J.S. Bacha, Kaprys Es­-dur op. 1 nr 23 N. Paganiniego, Kaprys As-­dur op. 10 nr 7 La Cadenza H. Wieniawskiego, Sonatę nr 10 G­-dur, op. 96, cz. IV Poco Allegretto L. van Beethovena i Fantazję na tematy z opery Ch. Gounoda Faust, op. 20 H. Wieniawskiego.

Po występie w pierwszej części II etapu przyznała, że spośród utworów, które podczas niej prezentowała (E. Grieg – II Sonata G-­dur, op. 13, K. Szymanowski – Driady i Pan z cyklu Mity op. 30, M. Ravel – Tzigane), najbliższa była jej sonata Griega. - Nauczyłam się jej specjalnie na konkurs. To bardzo piękny utwór, choć niezbyt dobrze znany - dodała.  

"Uwielbiam muzykę kameralną"

Bardzo ciepło wspominała także wykonanie Symfonii koncertującej Mozarta w drugiej części II etapu konkursu. Dyrygentka powiedziała, że nasza wspólna gra była bardzo przyjemna. Wyczuwałyśmy się świetnie nawzajem od pierwszej minuty. Myślę, że to bardzo istotne - mówiła Meruert Karmenova po drugiej części II etapu przesłuchań. Doskonale wspominała także współpracę z altowiolistą Ryszardem Groblewskim. Wyznała też, że jest szczęśliwa, grając Mozarta, a jego muzyka nie jest dla niej trudna. - Uwielbiam muzykę kameralną, uwielbiam współpracować i komunikować się, gdy możemy stworzyć coś wspólnie - dodała.  

[źródło: YouTube/Dwójka Program 2 Polskiego Radia]

"Byłam poruszona reakcją widowni"

W finale Meruert Karmenova zagrała Koncert D-dur Johannesa Brahmsa oraz II Koncert d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego. 

[źródło: YouTube/Dwójka Program 2 Polskiego Radia]

- Wielką przyjemność sprawiło mi granie Brahmsa, byłam poruszona reakcją widowni, jestem szczęśliwa (...) - mówiła po swoim występie w finale. - Granie Brahmsa jest bardzo wyczerpujące, to wspaniały utwór. W istocie nie przypuszczałam, że mogłabym tego dokonać: zagrać dwa koncerty jednego wieczoru. Myślę, że zasługuję teraz na chwilę bez skrzypiec - podkreśliła. 

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

[źródło: YouTube/Wieniawski Society]

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, z inicjatywy Adama Wieniawskiego, bratanka Henryka, a organizatorem konkursu było Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała jednak II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.

Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.

djr

Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Bartłomiej Nizioł: jako juror szukam pozytywnych elementów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 13:00
- Szukam tego, żeby ktoś mnie zachwycił, żeby dotarł do mojej duszy, żeby na moment pozbawił mnie tej rzeczywistości… Szukam tej przyjemnej strony. Gdy widać, że młody artysta nie radzi sobie z tremą, wtedy stres pojawia się też u jurorów - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł, jeden z jurorów rozpoczynającego się w Poznaniu już 7 października 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Duczmal-Mróz: Symfonia koncertująca Mozarta to sprawdzian dla skrzypka

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 11:26
- W Symfonii koncertującej mamy trzy głosy, które prowadzą przez czas jej trwania dialog: skrzypce z altówką; instrumenty z orkiestrą – jest to czysta kameralistyka - tłumaczyła w Dwójce maestra Anna Duczmal-Mróz, która podczas dzisiejszych przesłuchań (14.10) 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego poprowadzi Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus. 
rozwiń zwiń