Konkurs Wieniawskiego. 3 dzień II etapu przesłuchań [OGLĄDAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 20:44
Zakończył się II etap 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Zmagania młodych skrzypków można śledzić na antenie Programu 2 Polskiego Radia, a także w formie wideo na stronie internetowej. 

Piątek, 14 października 2022

II etap | sesja wieczorna:

17:00 Dayoon You (Korea Południowa), altowiolista: Michał Bryła

17:40 Zhixin Zhang (Chiny), altowiolista: Ryszard Groblewski

18:20 Hana Chang (Japonia / Singapur / Stany Zjednoczone), altowiolista: Michał Bryła

19:00 przerwa

19:20 Jane (Hyeonjin) Cho (Korea Południowa), altowiolista: Ryszard Groblewski

20:00 Hawijch Anna Elia Elders (Holandia), altowiolista: Michał Bryła

W. A. Mozart – Sinfonia Concertante Es­-dur, KV 364

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyr. Anny Duczmal-Mróz

***

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest najstarszym konkursem skrzypcowym na świecie. Oddaje hołd wirtuozowi i kompozytorowi Henrykowi Wieniawskiemu. Po raz pierwszy odbył się w 1935 roku w Warszawie, a inicjatorem spotkań skrzypków był Adam Wieniawski, bratanek Henryka, organizatorem - Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, plany te pokrzyżowała II wojna światowa. Po raz drugi konkurs odbył się dopiero po 17 latach w Poznaniu. W późniejszym okresie konkursy odbywały się już regularnie, co pięć lat - w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Z powodu pandemii tegoroczny konkurs odbywa się po sześcioletniej przerwie.


Czytaj także

Konkurs Wieniawskiego. Szef jury: przy ocenie I etapu udało się osiągnąć konsensus

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:02
- Werdykt jury to konsensus, w swojej naturze bardzo demokratyczny. Rozmawialiśmy ze sobą, wymienialiśmy się swoimi spostrzeżeniami - mówił w Dwójce Augustin Dumay, przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. We wtorek (11.10) poznaliśmy wyniki I etapu zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jane Cho - znakomita opowiadaczka historii. Podsumowanie pierwszej części II etapu Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 11:52
- Szymanowski w jej wykonaniu był bardzo dobry - podkreślili zgodnie Magdalena Łoś i Andrzej Sułek, odnosząc się do występu konkursowego Jane Cho, reprezentującej Japonię, Singapur i USA. Komentatorzy Dwójki podsumowali pierwszą część II etapu XVI Konkursu im. H. Wieniawskiego.
rozwiń zwiń