Rodzina Kulków: Święta są u nas pod ochroną

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2022 08:00
- Powziąłem postanowienie, że w czasie Świąt nie przyjmuję żadnych propozycji koncertowych i jak do tej pory mi się to udało (...) od 1967 roku, to już jest 55 lat. Nie dotykałem skrzypiec w czasie Świąt, czasem żeby zagrać kolędę - mówił podczas wigilijnego spotkania w Dwójce Konstanty Andrzej Kulka.
Córka i ojciec - Gaba Kulka i Konstanty Andrzej Kulka
Córka i ojciec - Gaba Kulka i Konstanty Andrzej KulkaFoto: archiwum prywatne/PR2

To była rodzinna audycja w dniu, gdy całe rodziny gromadzą się przy stołach, żeby spędzić razem Wigilię. Spotkaliśmy się z wirtuozem Konstantym Andrzejem Kulką i jego córką Gabą - pianistką i wokalistką.

Święta pod ochroną

Podobnie jak Boże Narodzenie, także Nowy Rok jest w domu Kulków pod szczególną ochroną przed... koncertami. - Tuż po Nowym Roku zdarzało się, ale nigdy przed i nigdy w czasie Świąt - podkreślił Konstanty Kulka. - Zdałam sobie sprawę jak bardzo charakterystyczne to jest w momencie, kiedy padło to pytanie. Ja nigdy nad tym się nie zastanawiałam, czy tata grywał koncerty w Święta - opowiadała Gaba Kulka.

Chociaż na co dzień mieszkają w Warszawie, to z prezentami przychodzi do nich Anioł. - W Gdańsku mieszkałem przez ponad dwadzieścia lat, więc wiele tradycji stamtąd pochodzi - mówił pan Konstanty. 

Mistrz śledzi i specjalistka od pierniczków

A na czyje barki spada ciężar dowodzenia przygotowaniem dwunastu potraw u Kulków? - Lubię dobrą kuchnię i lubię być w kuchni, w miarę możliwości unikając gorszych robót kuchennych, ale nie wzbraniam się od żadnych prac - nie krył skrzypek. - Moją domeną są śledzie w różnej postaci, przynajmniej trzy gatunki śledzi, różnie przyprawionych. Uznaje się mnie za specjalistę w tej materii.

Czytaj także:

- Tata nie chwali się w tej dziedzinie, jego śledź w śmietanie jest wśród znajomych absolutnie legendarny - dodała Gaba. - Każdy ma swoją specjalizację. Jedyną rzeczą, którą ja robię dobrze – w tym tygodniu już straciłam rachubę, ile blach pierniczków upiekłam. Pierniczki to moja dziedzina, co roku robię je w ilości właściwie przemysłowej - żartowała.

Muzyka dla relaksu

Co może nas zdziwić, u Kulków kolędowanie, czy świąteczne muzykowanie, wcale nie jest wyjątkowo rozbudowane. - To jest spowodowane chyba tym, że ta muzyka jest bardziej na co dzień, a w chwilach relaksu może chcielibyśmy jej trochę mniej? - zastanawiał się pan Konstanty. 


Posłuchaj
84:45 2022_12_24 15_01_32_PR2_audycja_okolicznościowa.mp3 Wigilia z rodziną Kulków (Audycja okolicznościowa/Dwójka)

 

***

Konstanty Andrzej Kulka urodził się 5 marca 1947 w Gdańsku. Jak wspominał w jednej z rozmów, pochodzi z muzycznej rodziny. - Mój tata był śpiewakiem, a mama korepetytorką w Operze Bałtyckiej. Może dlatego od dziecka nie lubiłem fortepianu - żartował. - Po skrzypce sięgnąłem po raz pierwszy dosyć późno, bo w wieku ośmiu lat. A debiutowałem wokalnie jako... ministrant - wspominał w Dwójce początki swojej kariery.

Już jako 17-letni student wystąpił po raz pierwszy z orkiestrą symfoniczną i uzyskał dyplom z wyróżnieniem specjalnym na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui.

W latach 1974-1981 zatrudniony był na etacie w Polskim Radiu. - To było bardzo miłe zadanie, to jasne. Miałem obowiązek nagrania określonej liczby minut w ciągu roku - opowiadał skrzypek. - Mieliśmy taki kwartet, gdzie był Jerzy Marchwiński na fortepianie, Roman Jabłoński na wiolonczeli, Stefan Kamasa na altówce.

Artystyczne życie Konstantego Andrzeja Kulki to także historia spotkań z legendarnymi dyrygentami, wielkimi muzykami i bogaty rozdział polskiej pedagogiki artystycznej. Polski wirtuoz zasiada również w jury wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych. Prywatnie jest ojcem Gaby Kulki.

Wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów to artystka wielowymiarowa i unikająca utartych ścieżek, aktywna na scenie muzycznej od blisko 20 lat. W tym czasie wydała 6 albumów autorskich, a drugie tyle we współpracy z innymi artystami. Tworzy muzykę z połączenia jazzu, rocka, poezji śpiewanej i brzmień musicalowo-teatralnych.

Gaba Kulka w cyklu Jazz.PL

[YT Dwójki]

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: Konstanty Andrzej Kulka (skrzypek), Gaba Kulka (wokalistka)

Data emisji: 24.12.2022

Godzina emisji: 16.13

Czytaj także

"Koncert dla Niepodległej – Kulka. Paderewski. Kulka" [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:00
Program 2 Polskiego Radia w środę (11 listopada) retransmitował wyjątkowe wydarzenie, które zostało zarejestrowane 8 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie. W całości wypełniły je kompozycje Paderewskiego i choć pochodzą z różnych okresów jego twórczości, to doskonale ilustrują jego niezwykłą muzyczną wrażliwość i nieprzeciętnie twórczy talent. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
rozwiń zwiń