Paganini oddałby mu swój smyczek?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2012 10:00
- Żeby grać Paganiniego wystarczy umieć grać na skrzypcach, żeby zagrać Lipińskiego, trzeba być artystą - mówił w Dwójce Andrzej Wróbel.
Audio
  • Wspomnienie o Karolu Lipińskim - skrzypku doskonałym
Karol Lipiński
Karol LipińskiFoto: wikipedia/domena publiczna

Słynny włoski muzyk zapytany, kto według niego jest najlepszym skrzypkiem na świecie, odpowiedział: "Nie wiem kto jest najlepszy, ale Lipiński ma na pewno drugie miejsce". Polak przyjaźnił się z Wagnerem, Schumannem. Opiekował się młodym Wieniawskim.

Karol Lipiński urodził się 1790 roku w Radzyniu Podlaskim na Lubelszczyźnie. Z tamtąd zaszedł w życiu bardzo daleko. Stanął na jednej scenie z Paganinim wywołując dyskusję który z nich jest lepszy!
Lipiński od wczesnego dzieciństwa zdradzał wybitne zdolności muzyczne. Gry na skrzypcach uczył się od piątego roku życia – początkowo od ojca Feliksa (kapelmistrza orkiestry w majątku Potockich). Potem we Lwowie przez pracował jako dyrygent i komponował.
Rzuca wszystko. Doskonali grę
W roku 1814 wyjechał do Wiednia, aby poznać sławnego wówczas niemieckiego skrzypka-wirtuoza Ludwika Spohra. Po tym spotkaniu postanowił obrać karierę koncertującego skrzypka. Porzucił pracę w teatrze i zajął się doskonaleniem gry.
Pod koniec października 1817 r. udaje się na koncerty do Włoch. Spotkał się tam z Paganinim w 1818 r. (wspólnie koncertowali wtedy dwukrotnie).
W latach 1819-1824 koncertował w Kijowie, Krakowie, Poznaniu, Berlinie, Lipsku i Wrocławiu, Wilnie, Krzemieńcu i Kamieńcu Podolskim. W tym czasie powstały liczne jego utwory.
Uszkodzone skrzypce. W Paryżu nie wystąpił?
W Lipsku sprawował stanowisko koncertmistrza w słynnej orkiestrze Gewandhaus. Stamtąd udał się do Paryża. Koncertował niewiele z powodu długiej naprawy uszkodzonych skrzypiec. Z Paryża przeniósł się z koncertami do Anglii (Londyn, Manchester).
W latach 1837-1839 poczynił starania o stanowisko koncertmistrza kapeli króla saskiego w Dreźnie, które otrzymał w 1839 r. Niemal do ostatnich dni swego życia działalność jego związana była z tym miastem. Tam spotkał geniuszy muzyki klasycznej, przyjaźnił się z Wagnerem i Schumannem.
Na starość wrócił w na Wschód. Zmarł w majątku Urłów koło Tarnopola.

Historię życia tego artysty przypomnieliśmy w "Notatniku Dwójki".

usc/wikipedia commons

Czytaj także

Młody Polak u progu wielkiej kariery

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 15:35
Bohaterem audycji będzie Jarosław Nadrzycki - 27-letni skrzypek, nagradzany na wielu międzynarodowych konkursach - Jarosław Nadrzycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lipiński był lepszy od Paganiniego!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2012 16:16
Tak twierdzi z pełnym przekonaniem Konstanty Andrzej Kulka, który właśnie wchodzi do studia by nagrać kompozycje genialnego polskiego skrzypka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzykanckie wspominki – Stanisław Budzisz

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:58
Pierwsze skrzypce zrobił z deseczki i końskiego włosia. – Brzęczały jak latające jaskółecki – opowiadał muzyk z Wysokina w rozmowie z Marią Baliszewską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Joshua Bell o miłości do Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 17:53
- Polski kompozytor pisał na skrzypce piękne utwory, choć dziś nie wszyscy potrafią to docenić - opowiadał jeden z najznakomitszych współczesnych skrzypków świata.
rozwiń zwiń