Święte miasto trzech wielkich kultur. Drogi do Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2025 15:10
Miasto święte trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej, "pępek świata", metafizyczny cel pielgrzymek i eschatologiczny kres życiowych wędrówek – Jerozolima.
Rękopis Koranu, Azja Środkowa, XVIII w. - Muzeum Narodowe w Warszawie
Rękopis Koranu, Azja Środkowa, XVIII w. - Muzeum Narodowe w Warszawie Foto: Dzięki uprzejmości MNW

Wraz z kuratorami wystawy "Drogi do Jerozolimy", którą można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie, zapraszamy w podróż wyobrażoną do tego pełnego sprzeczności i paradoksów miasta. Prowadzą nas święte księgi, ryciny, obrazy niewielkie pamiątki, ale też spektakularne obiekty. Dołączamy do pokoleń pielgrzymów i turystów, którzy właśnie studiując księgi i wpatrując się w wyobrażenia Jerozolimy, przez wieki podróżowali do tego miasta.

>>> Posłuchaj: Drogi do Jerozolimy


Proskynetarion, Jerozolima, grecki warsztat prawosławny, XIX w. MNW Proskynetarion, Jerozolima, grecki warsztat prawosławny, XIX w. MNW

***

Audycja okolicznościowa

Prowadzenie: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: dr hab. Aleksandra Sulikowska-Bełczowska – kuratorka Zbiorów Sztuki Wschodniochrześcijańskiej w MNW, a także Marcin Romeyko-Hurko – historyk sztuki i muzealnik, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW. 

Data emisji: 2.05.2025

Godz. emisji: 14.00

zch 

Czytaj także

Mona Lisa z Faras

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2025 09:45
To jeden z najcenniejszych przykładów chrześcijańskiego malarstwa nubijskiego na świecie i jeden z symboli Muzeum Narodowego w Warszawie. Wizerunek św. Anny powstał w VIII  lub w 1. połowie IX wieku i pochodzi z katedry w Faras, odkrytej w latach 60. przez polską misję archeologiczną pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego.
rozwiń zwiń