Jak "Król Roger" Wisłockiego podbił Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:15
- W sezonie grali tam i "Otella" i "Fausta", ale po jego zakończeniu w głosowaniu publiczności na najlepsze przedstawienie zwyciężyła opera Szymanowskiego - Wiesław Ochman wspominał w Dwójce wykonanie "Króla Rogera" w Argentynie, w roku 1981.
Audio
  • Wiesław Ochman o wykonaniu "Króla Rogera" w Buenos Aires i IX symfonii Beethovena (Mistrzowie dźwięku/Dwójka)
Stanisław Wisłocki
Stanisław WisłockiFoto: PAP/Stanisław Wisłocki

Znakomity tenor opowiadał, że opera Szymanowskiego w Buenos Aires pojawiła się z inicjatywy dyrygenta Stanisława Wisłockiego. W roli tytułowej wystąpił legendarny Andrzej Hiolski, zaś Wiesław Ochman śpiewał partię pasterza. Co ciekawe, chór i pomniejsze role wykonywali w języku polskim argentyńscy artyści. - Śpiewali wyraźniej, niż często ma to miejsce w przypadku polskich śpiewaków, którzy z góry zakładają, że publiczność i tak ich zrozumie - zauważał Wiesław Ochman.

Gość audycji wspominał, że podczas prób pojawił się problem zbyt głośnej orkiestry. - Wisłocki ze swoją żoną przez całą noc siedzieli i sprawdzali, gdzie można skasować instrumenty, które nic nie wnoszą. Na drugi dzień było objawienie, to było wspaniałe wykonanie.

Wiesław Ochman opowiadał także o polskich nagraniach IX symfonii Beethovena, w których wziął udział.

***

Tytuł audycji: Mistrzowie dźwięku 

Prowadzi: Przemysław Psikuta

Gość: Wiesław Ochman (tenor)

Data emisji: 22.04.2017

Godzina emisji: 15.30

bch

Czytaj także

"Requiem" Verdiego i inne opowieści Wiesława Ochmana

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 10:00
W audycji "Mistrzowie dźwięku" po raz kolejny spotkaliśmy się ze słynnym śpiewakiem operowym, który 6 lutego skończył 80 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman: Pieśń z "Aleko" to aria, której unikają tenorzy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 11:00
- Tej arii nie można śpiewać pełnym dźwiękiem, bo wtedy nie wychodzi z niej pieśń miłosna, tylko jakaś awantura – podkreślił Wiesław Ochman opowiadając o pieśni młodego Cygana w operze Sergieja Rachmaninowa pt. "Aleko".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochman: Kubelik dyrygował bardzo plastycznie

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 16:00
- To artysta, który miał do czynienia zarówno ze śpiewem operowym, muzyką symfoniczną, kameralną i oratoriami – podkreślił Wiesław Ochman, opowiadając o czeskim dyrygencie.
rozwiń zwiń