Ornamental Farm w Bukowcu. Nowoczesne miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 17:05
- Znajdujemy się w bardzo nowoczesnym centrum kulturalno-edukacyjnym, które ruszyło pełną parą we wrześniu ub. roku - mówiła Marta Mejer, dyrektorka Ornamental Farm w Bukowcu, gdzie w sobotę (15.02) gościła "Dwójka na miejscu".
Audio
  • Dwójka w Dolinie Pałaców i Ogrodów (Dwójka na miejscu)
Dwójka na miejscu w Bukowcu. Budynek dawnej owczarni
"Dwójka na miejscu" w Bukowcu. Budynek dawnej owczarniFoto: Polskie Radio

Dwójka na miejscu Wrocław 1200.jpg
Historia Wrocławia pisana muzyką

Park krajobrazowy w Bukowcu powstał na przełomie XVIII i XIX w. przez hrabiego von Reden jako pierwsze założenie romantyczne na Śląsku, w sercu Doliny Pałaców i Ogrodów. Zabudowania wchodzące w skład kompleksu, jak dawna owczarnia, herbaciarnia czy wieża widokowa otrzymały drugie życie dzięki Ornamental Farm. To miejsce związane jest także z działalnością Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

- W perspektywie kilkuset lat historii tego miejsca nasza fundacja działa od niedawna, bo od 2005 roku. Od tego czasu pełna parą ruszył proces może nie stricte renowacji czy odbudowy tych zabytków, ale skupienia się na ich promowaniu, na pokazaniu tego, co my tutaj mamy. Czasy pruskie, może trochę niedoceniane w okresie powojennym, zyskały swoją wartość. To co próbujemy zrobić jako fundacja to przede wszystkim pokazać i wyedukować naszych gości, że jest to bardzo ważny moment w naszej historii - tłumaczyła Marta Mejer.

Od lewej: Beata Kwatkowska, Paweł Siwek i Beata Stylińska Od lewej: Beata Kwatkowska, Paweł Siwek i Beata Stylińska

W audycji opowiedzieliśmy także o niezwykłym mieszkańcu tego regionu - nobliście Gerhardzie Hauptmanie, o tym, co łączy Stevena Spielberga z tą okolicą, o najstarszym uzdrowisku w Polsce, czyli o Cieplicach, o nadal działającej Hucie Szkła Kryształowego Julia i o tym, jak doszło do powstania Filharmonii Dolnośląskiej. Przypomnieliśmy także legendę o Duchu Gór obecną od XVI wieku w twórczości malarzy, rzeźbiarzy i w karkonoskich baśniach.

Tak zapowiadaliśmy audycję z Bukowca:

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek

Goście: Marta Mejer (przewodniczka sudecka, dyrektorka Ornamental Farm w Bukowcu), Grzegorz Truchanowicz (przewodnik sudecki), Aneta Hickinbotham (producentka filmowa), Emil Mendyk (przewodnik sudecki), Krzysztof Tęcza (przewodnik sudecki), prof. Tomasz Strahl (wiolonczelista, syn Stefana Strahla - założyciela Filharmonii Dolnośląskiej), Janusz Skowroński (dyrektor Muzeum Miejskiego "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze), Bartosz Browarny (dyrektor Huty Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach), Agnieszka Browarna

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 15.00

pg/kul

Czytaj także

Dolina Pałaców i Ogrodów

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 16:34
W cyklu "Przestrzenie kultury" zaprosimy Państwa do niezwykłego miejsca na Dolnym Śląsku w Kotlinie Jeleniogórskiej.
rozwiń zwiń