Ojcowie Polski niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 15:43
Dwa dni przed setną rocznicą odzyskania niepodległości przypominaliśmy w audycji tych, którym zawdzięczamy możliwość świętowania tej rocznicy.
Audio
  • Ojcowie Polski niepodległej (Ku niepodległości/Dwójka)
Powitanie Józefa Piłsudskiego na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie po przybyciu z Krakowa (1916 r.)
Powitanie Józefa Piłsudskiego na Dworcu Wiedeńskim w Warszawie po przybyciu z Krakowa (1916 r.)Foto: Archiwum NAC

Każdy Polak zna zapewne trzy najważniejsze w tym zakresie nazwiska: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski. Ale czy tylko ich należy uznać za twórców odrodzonej Rzeczpospolitej? Walczyło o nią kilka pokoleń - żołnierze, politycy, artyści.

Jak zmierzyć ich zasługi, jak oddzielić tych najważniejszych od pomniejszych? Bo przecież to wysiłkiem dziesiątków, tysięcy naszych rodaków Polska znów znalazła się na mapach świata. Warto tych ludzi, także jako wzorzec dla współczesnych, przypominać i utrwalać o nich pamięć. Swoją wiedzą w tym zakresie dzielił się w audycji prof. Włodzimierz Suleja, historyk.

***

Tytuł audycji: Ku Niepodległej

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 9.11.2018

Godzina emisji: 14.45

pg/bch

Czytaj także

Historyk: biografia Walerego Sławka to materiał na scenariusz filmowy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2018 15:02
- Wyrastał jako młodzieniec na Kresach, ale dojrzewał ideowo w Warszawie. Tam spotykał młodych ludzi takich jak on lub trochę starszych, także z Kresów, np. braci Bujalskich, którzy związali się z ruchem obozu narodowego. Sławek poszedł inną droga i wstąpił do PPS - mówił w Dwójce prof. Paweł Samuś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Kazimiera Iłłakowiczówna

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:00
Bohaterką pierwszego odcinka cyklu była poetka, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego zapisała się w historii nie tylko dzięki swej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety Niepodległej: Aleksandra Zagórska

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:06
Bohaterką audycji była działaczka niepodległościowa - podpułkownik Wojska Polskiego, organizatorka i komendantka Ochotniczej Legii Kobiet.
rozwiń zwiń