Cerowany mundur i spodnie. "Marszałek był minimalistą"

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 16:45
- Marszałek nigdy nie przywiązywał uwagi do warunków materialnych. Był człowiekiem bezdomnym, człowiekiem idei, który pierwszy swój dom znalazł dopiero w Sulejówku – powiedział prof. Grzegorz Nowik.
Audio
  • Prof. Grzegorz Nowik o życiu Józefa Piłsudskiego (Ku niepodległej/Dwójka)
Pomnik Józefa Piłsudskiego
Pomnik Józefa PiłsudskiegoFoto: Irina Borsuchenko/shutterstock.com/cc

Anna Gajewska1200.jpg
"Ścieżka obok drogi". Opowieść poetki o Piłsudskim

Jak opowiadał gość Dwójki, minimalizm Józefa Piłsudskiego wynikał z jego przeszłości: wychował się w wielodzietnej rodzinie, która po pożarze domu żyła w Wilnie bardzo skromnie. Duży wpływ miały także lata spędzone na zesłaniu syberyjskim, a także okres konspiracji.

- Podejście Marszałka miało odzwierciedlenie w tym, co nosił. Jak się patrzy na jego zachowane mundury, to widać, że były wielokrotnie cerowane, łącznie z przenicowanymi spodniami – powiedział prof. Grzegorz Nowik. Ten sam pogląd można było usłyszeć w archiwalnym nagraniu córki Józefa Piłsudskiego Jadwigi Jaraczewskiej.

- Mój ojciec zawsze ubierał się tak samo. Oprócz oficjalnych wystąpień, kiedy zakładał mundur, nosił kurtkę bez insygniów i odznaczeń – powiedziała.

Z nagrania audycji posłuchamy również o tym, co lubił jadać Marszałek, a także poznamy kulisy jego decyzji politycznych.

***

Tytuł audycji: Ku niepodległej

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Grzegorz Nowik (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Z nagrań archiwalnych: Jadwiga Jaraczewska (córka Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 14.30

mz/jp

Czytaj także

"Marszałek". Piłsudski planuje atak na III Rzeszę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 02:00
- Fenomen Józefa Piłsudskiego polegał na tym, że on szybko zrozumiał, kim jest Adolf Hitler i jego szajka - podkreślał Wojciech Tomczyk, autor dramatu "Marszałek", który 4 grudnia będzie miał swoją premierę na scenie Teatru Telewizji.
rozwiń zwiń