"Marszałek". Piłsudski planuje atak na III Rzeszę

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 02:00
- Fenomen Józefa Piłsudskiego polegał na tym, że on szybko zrozumiał, kim jest Adolf Hitler i jego szajka - podkreślał Wojciech Tomczyk, autor dramatu "Marszałek", który 4 grudnia będzie miał swoją premierę na scenie Teatru Telewizji.
Audio
  • Wojciech Tomczyk o premierowym spektaklu Telewizji Polskiej "Marszałek" (Poranek Dwójki)

"Nawet gdybyśmy my napadli na Hitlera, to też byłaby to wojna obronna" - te słowa Józefa Piłsudskiego z 1934 roku mogą stanowić motto dramatu Wojciecha Tomczyka. Autor opowiada o jednym z najmniej znanych momentów historii Europy XX wieku - planowanej przez Piłsudskiego interwencji zbrojnej w Niemczech, około 1933 roku.

- Marszałek chciał przeprowadzić niedużą, a skuteczną operację zbrojną, która miała doprowadzić do zmiany władzy w Niemczech - opowiadał Wojciech Tomczyk.

Jaki jest dramaturgiczny punkt wyjścia spektaklu? Od kogo była uzależniona decyzja ataku na III Rzeszę? Jakie materiały historyczne pomogły przy pracy nad tą opowieścią? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.

"Marszałek" w Teatr Telewizji (TVP1) już 4 grudnia (poniedziałek) o godz. 20.25.

***

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Tomczyk

Data emisji: 4.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/mko

Czytaj także

Izabela Kłosińska. Kto jest wrogiem śpiewaczki?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:00
– Gdy mam mieć koncert, na kilka dni przed nim odwołuję wszystkie zajęcia na Akademii Muzycznej – mówiła sopranistka, tłumacząc, dlaczego mówienie przeszkadza w śpiewaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Freszel: młoda publiczność wychwyci każdy fałsz

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 10:30
- Dzieci na widowni są bardziej wymagające niż dorośli. Przy nich trzeba być zawsze wiarygodnym – opowiadała w Dwójce śpiewaczka operowa.
rozwiń zwiń