Doświadczenia Polek na emigracji zarobkowej

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2015 16:00
O kobietach, które wyemigrowały, ale częściowo podtrzymują kontakt z rodziną w Polsce, opowiada praca dr Sylwii Urbańskiej "Matka Polka na odległość".
Audio
  • Dr Sylwia Urbańska o książce "Matka Polka na odległość" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Jakie są doświadczenia kobiet, które zdecydowały się wyjechać z kraju, by zarobić na utrzymanie rodziny?
Jakie są doświadczenia kobiet, które zdecydowały się wyjechać z kraju, by zarobić na utrzymanie rodziny?Foto: pixabay.com

Praca ukazała się w serii "Monografie" Fundacji Nauki Polskiej. Dr Urbańska jest socjologiem; obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się przemianami współczesnych rodzin i wzorców płci, doświadczeniem i dyskursami macierzyństwa, migracjami i zmianą społeczną, a także metodologią badań jakościowych (etnografie, metody biograficzne).

- Pomysł narodził się wiele lat wcześniej, zanim podjęłam studia doktoranckie. Źródła inspiracji są różne.
Najważniejszym jest moje doświadczenie biograficzne, związane z historią mojej rodziny. Moja mama wyjechała do pracy za granicę, miałam wtedy kilkanaście lat. Wychowywałam się w rodzinie transnarodowej. Obserwowałam też takie rodziny dookoła. Te obserwacje były dla mnie tworzywem do różnych przemyśleń - opowiada.

Jakie wnioski płyną z pracy dr Urbańskiej? Jakie są doświadczenia kobiet, które zdecydowały się wyjechać z kraju, by zarobić na utrzymanie rodziny? O tym mówimy w audycji.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Gość:  dr Sylwia Urbańska (socjolog, obecnie pracuje jako adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 3.07.2015

Godzina emisji: 15.00

mp/jp

Czytaj także

10 lat Polski w UE. Blaski i cienie poakcesyjnej emigracji

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 20:43
Nauka i praca to główne cele wyjazdów Polaków z kraju. Wielu z nich zdecydowało się pozostać zagranicą. Czy liczba emigrantów będzie rosnąć?
rozwiń zwiń