REKLAMA

"Język Azteków sprzyja tworzeniu długich wyrażeń"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 16:00
- Język nahuatl umożliwia sklejanie ze sobą czasowników, rzeczowników, partykuł, przez co moi studenci bywają przerażeni długością azteckich wyrazów, ale to nie jest trudny język, bo jest bardzo logiczny - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Brylak.
Audio
  • Dr Agnieszka Brylak o kulturze i języku Indian Nahua (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Meksykańscy Indianie w tradycyjnych kostiumach podczas festiwalu w San Miguel de Allende
Meksykańscy Indianie w tradycyjnych kostiumach podczas festiwalu w San Miguel de AllendeFoto: Shutterstock/Kobby Dagan

aztekowie 663.jpg
Nahuatl znaczy "język prosty". Czy wkrótce także martwy?

Język nahuatl w czasach przed przybyciem Hiszpanów do Ameryki był najbardziej rozpowszechnionym językiem wśród Indian zamieszkujących obszar dzisiejszego Meksyku. Dr Agnieszka Brylak opowiadała, że najstarsze znane nam źródła tego języka z XVI i XVII wieku spisane zostały przez hiszpańskich konkwistadorów w alfabecie łacińskim. - Należy je czytać tak, jak byśmy czytali hiszpańskie teksty. Tam, gdzie Hiszpanie słyszeli dźwięk "cz", zapisywali go jako "ch". 

Badaczka wspominała, że Aztekowie w swoich dokumentach posługiwali się systemem znaków oderwanych od języka mówionego. - Był to bardzo spójny system, który umożliwiał odczytanie pism przez użytkowników różnych języków indiańskich. Do naszych czasów zachowało się około 10 dokumentów zapisanych w tym systemie.

Dr Agnieszka Brylak zaprezentowała w audycji próbkę języka nahuatl i wyjaśniała, dlaczego potomkowie Azteków niechętnie się nim dziś posługują. Badaczka mówiła też o swojej pracy doktorskiej poświęconej analizie przedhiszpańskich widowisk kulturowych (cultural performances) Indian Nahua, zarówno spektakli-rytuałów religijnych, jak i licznych performansów publicznych o charakterze ludycznym.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Agnieszka Brylak (Wydział Artes Liberales UW; laureatka Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 15.00

bch/jp

Czytaj także

Dlaczego potomkowie Azteków wstydzą się swojego języka

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 15:00
Językoznawcy alarmują: jesteśmy świadkami wielkiego wymierania. Co czternaście dni znika jeden język. W ciąg kilkudziesięciu lat do tej grupy dołączyć może nahuatl, starożytna mowa rdzennych mieszkańców Meksyku.
rozwiń zwiń