Jak zmienia się ruch miejski

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:41
Gościem audycji był Radosław Bugowski - autor książki "Miasto w ruchu", która ukazała się niedawno w serii Monografie FNP.
Audio
  • Jak zmienia się ruch miejski (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./4 PM production (Shutterstock)

Kiedy życie miejskie zaczęło tętnić dłużej i głośniej? Kiedy piesi utracili pierwszeństwo w ruchu drogowym, a dorożki konne zostały wyparte przez samochodowe taksówki? Co spowodowało, że na początku XX wieku urzędnik miejski podróżował ponad dwukrotnie szybciej od robotnika?

Wraz z powstaniem i rozwojem silnika spalinowego oraz elektrycznego pojawiła się komunikacja miejska, powozy konne były zastępowane przez samochody, mieszkańcy korzystali z rowerów i motocykli. Zmieniły się warunki podróżowania w przestrzeni miejskiej. Jednak przemiany te nie były dostępne w równym stopniu wszystkim grupom społecznym. Możliwości szybszego i nowoczesnego przemieszczania stały się nowym przejawem rozwarstwienia społeczeństwa.

O tych zagadnieniach pisze Radosław Bugowski - doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki i specjalista w zakresie finansów przedsiębiorstw, absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w książce "Miasto w ruchu". Ta pozycja została niedawno opublikowana w serii Monografie FNP i prezentuje proces zmian, jakie zaszły w sposobach podróżowania w przestrzeni miejskiej Torunia w latach 1891–1939.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 14.45

pg/bch

Czytaj także

Najstarszy program stypendialny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:09
Gościem audycji była Karolina Finc, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Badania terenowe w sanatoriach i klubach. Temat: flirt i podryw

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 15:14
- Miłość to bardzo wdzięczny obszar do badania. Dla mnie jednak był to pretekst do stawiania bardzo poważnych problemów teoretycznych i poszerzenia instrumentarium teoretycznego socjologii jakościowej, z którą jestem związana, o takie narzędzia, które pozwalają badać też fenomeny ucieleśnienia - mówiła w Dwójce dr Katarzyna Kalinowska, autorka książki "Praktyki flirtu i podrywu - studium z mikrosocjologii emocji".
rozwiń zwiń