Nagrody FNP. Jak otrzymać "polskiego Nobla"?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 15:00
- Procedura jest skomplikowana i rozbudowana, trwa cały rok - opowiadał prof. Wojciech Tygielski o trybie przyznawania nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.  6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wyróżnieni tegoroczni laureaci tej prestiżowej nagrody.
Audio
  • Wokół nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/isak55

- Zaczynamy od poproszenia dość licznego grona osób, do których Fundacja ma zaufanie, o wskazanie kandydatów - tłumaczył wiceprzewodniczący rady FNP. Jak się okazuje, tę kilkuetapową procedurę kończy się swego rodzaju konklawe…

Prof. Włodzimierz Bolecki komentował z kolei fakt określania nagród FNP "polskimi Noblami". - Formuła ta, społeczna czy też medialna, jest wyrazem uznania dla nagrody ze strony tych, którzy postrzegają jej funkcjonowanie w szerszym krajobrazie społecznym – mówił wiceprzewodniczący zarządu FNP.

Laureatami tegorocznych nagród Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej zostało czterech wybitnych uczonych: prof. Piotr Trzonkowski - immunolog, prof. Daniel Gryko - chemik, prof. Andrzej Trautman – fizyk oraz prof. Krzysztof Pomian - filozof i historyk.

O dorobku naukowym prof. Krzysztofa Pomiana (który został laureatem nagrody FNP za "pionierskie badania dziejów kolekcjonerstwa oraz wpływu nauki i sztuki na rozwój kultury europejskiej") mówili w audycji prof. Andrzej Mencwel i prof. Jacek Migasiński. Usłyszeliśmy również wypowiedź samego prof. Pomiana, który opowiadał o początkach swoich naukowych zainteresowań zjawiskiem kolekcjonerstwa.


Prof. Krzysztof Pomian 
Prof. Krzysztof Pomian. Fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska/ dzięki uprzejmości Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzenie: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Włodzimierz Bolecki ( wiceprzewodniczący zarządu FNP), prof. Wojciech Tygielski (wiceprzewodniczący rady FNP), prof. Andrzej Mencwel (historyk literatury), prof. Jacek Migasiński (filozof)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 14.30

jp/mz

Czytaj także

Europejczycy i Afrykanie. Zderzenia światów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 20:19
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Michałem Tymowskim o jego książce "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne okrycia i pierwsze kontakty", która ukazała się w serii Monografie FNP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrywamy tajniki sztuki dewocyjnej z Włoch

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 15:45
Naszym przewodnikiem była Zuzanna Sarnecka, która we Włoszech prowadzi badania nad XV i XVi-wieczną rzeźbą z polichromowanego drewna i szkliwionej terakoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Służba czy usługi? Pracownicy domowi i ich "państwo"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 15:30
– W Polsce często mamy do czynienia z sytuacją, w której ta praca nie jest uznawana za pracę – mówiła socjolog dr Anna Kordasiewicz, autorka książki "(U)sługi domowe".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telewizor w sanskrycie albo: o języku wiecznie żywym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 15:30
- Wielu uznaje sanskryt za język martwy. Tymczasem w Indiach wciąż żyją ludzie, którzy posługują się nim na co dzień – powiedziała badaczka tego starożytnego języka indoeuropejskiego Hermina Cielas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migracja vs. lingwistyka. Jak nie stracić swojej tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak utrata języka przez mniejszość narodową wpływa negatywnie na jej sytuację w społeczeństwie.
rozwiń zwiń