Copernicus Festival. Naukowcy wokół czasu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 15:10
Dlaczego odczuwamy upływ czasu? Czy jest on zjawiskiem fizycznym, czy raczej złudzeniem, któremu ulegają nasze zmysły? Czy możemy wyrwać się spod jego tyranii?
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay (domena publiczna)

Posłuchaj
29:36 [ PR2]PR2 (mp3) 7 październik 2020 21_30_01.mp3 Rozmowa z prof. Bartoszem Brożkiem o Copernicus Festival (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

W dniach 6-11 października odbywa się w Krakowie 7 edycja Copernicus Festival. Ta cykliczna impreza stanowi pole szerokiej wymiany myśli przedstawicieli różnych dyscyplin. W jej ramach mają miejsce wykłady, dyskusje, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy poświęcone m.in. neuronaukom, biologii ewolucyjnej, kosmologii, prawu, filozofii.

W tym roku - ze względu na pandemię - wszystkie spotkania odbywać się będą wyłącznie online, a hasłem "wywoławczym" imprezy jest "Czas".

Na fenomen czasu goście festiwalu spojrzą z perspektyw różnych dziedzin nauki i kultury. I tak np. antropolog - prof. Bogusław Pawłowski opowie o tym, jak presja czasu ukierunkowała ewolucję naszego mózgu; fizyk - prof. Leszek Sokołowski wyjaśni, dlaczego czas jest względny; prof. Norman Davies zastanowi się nad tym, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń, a poetka Ewa Lipska postara się wyjaśnić, czym jest zbieg okoliczności.

O idei i tegorocznym programie Copernicus Festival rozmawialiśmy z prof. Bartoszem Brożkiem - filozofem, kognitywistą, prawnikiem z UJ, dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. CKBI jest jednym z organizatorów imprezy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Bartosz Brożyk (filozof, kognitywista, prawnik z UJ, dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych)

Data emisji: 7.10.2020

Godzina emisji: 21.30


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym jest czas? Słabością ludzkiego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 10:07
Wydawałoby się, że czas jest niezmienny. Dlaczego jednak niektórzy twierdzą, że niebezpiecznie pędzi, a inni - że wlecze się niczym żółw?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gronczewski "Dłonie czasu"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 11:26
Od 11 do 17 stycznia Andrzej Ferenc czytał fragmenty książki profesora Andrzeja Gronczewskiego "Dłonie czasu". 
rozwiń zwiń