Operowe technologie cyfrowe

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 22:00
Bohaterką spotkania była dr Sabina Macioszek, autorka wydanej właśnie książki "Opera, ciała, technologie".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/R-Type

Posłuchaj
28:34 Skarbiec Nauki Polskiej 2021_02_17-21-30-01.mp3 Rozmowa z dr Sabiną Macioszek o książce "Opera, ciała, technologie" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)

 

Publikacja ukazała się w prestiżowej serii Monografie FNP, która prezentuje interesujące i innowacyjne w swym założeniu prace polskiej humanistyki. A monografia dr Macioszek na pewno podejmuje niezwykle oryginalny temat - koncentruje się na różnorodności form, jakie przybierają widowiska operowe ostatnich 20 lat z uwzględnieniem coraz większej roli użytych tam technologii cyfrowych.

Autorka analizuje kilkanaście oper, w których zastosowano zaawansowane technologie. Często funkcjonują te techniki jako kreatywni partnerzy solistów na scenie, aktywnie tworząc struktury dźwiękowo-brzmieniowe spektaklu.

W rozmowie z dr Macioszek zastanowiliśmy się, jak użycie okularów 3D czy słuchawek bezprzewodowych wpływa na odbiór opery. Dlaczego twórcy realizują swoje dzieła w miejscach nietypowych, takich jak galeria sztuki, hala przemysłowa czy dworzec kolejowy, a także dlaczego do współtworzenia najnowszych oper zaprasza się naukowców czy specjalistów z innych dziedzin sztuki, i jakie są skutki takiej współpracy.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Sabina Macioszek (autorka książki zatytułowanej "Opera, ciała, technologie")

Data emisji: 17.02.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Jacek Kordel: Stanisław August był wybitnym władcą

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:53
W naszej audycji przybliżamy sylwetki dotychczasowych laureatów konkursu START dla naukowców. Gościem programu był dr Jacek Kordel z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego z którym rozmawialiśmy o Polsce w XVIII wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od biedy do pióra. Historia pisarstwa zawodowego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 11:58
Kiedy rozpoczęło się profesjonalne pisarstwo? Takie pytanie stawia dr Katarzyna Setkowicz - autorka książki zatytułowanej "Romans rycerski a początki zawodu pisarza w Hiszpanii". Ta pozycja ukazała się niedawno w serii "Monografie" Fundacji Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń