X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bolesław Chrobry. Królewski życiorys spisany przez biskupa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:00
- Znamy niewiele faktów na temat Mieszka I. Historyk badając jego dzieje, musi posiłkować się pracami archeologicznymi i piętrzeniem kolejnych hipotez. Inaczej jest w przypadku Bolesława Chrobrego. Tu historyk może poszaleć – powiedział prof. Przemysław Urbańczyk, autor książki "Bolesław Chrobry - lew ryczący".
Audio
  • Rozmowa z prof. Przemysławem Urbańczykiem, autorem książki "Bolesław Chrobry - lew ryczący" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Jak tłumaczył gość Dwójki, dysponujemy szeroką wiedzą na temat pierwszego Króla Polski dzięki skrupulatności Thietmara, biskupa saskiego z Merseburga.

- Biskup w przerwie od wielkiej polityki, odprawiania mszy, zbierania podatków i udziału w wojnach, miał imperatyw zapisywania wiedzy historycznej. A że relacje z sąsiednim państwem wczesnopiastowskim były dla Cesarstwa istotne, Bolesław Chrobry stał się bohaterem kronik Thietmara – dodał prof. Przemysław Urbańczyk.

W nagraniu audycji posłuchamy o ówczesnej polityce zagranicznej Bolesława Chrobrego i znaczeniu jakie dla Polski miało wykupienie przez Chrobrego ciała św. Wojciecha.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 14.30

mz/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 17:30
Gościem audycji była laureatka Programu START dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Migracja vs. lingwistyka. Jak nie stracić swojej tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak utrata języka przez mniejszość narodową wpływa negatywnie na jej sytuację w społeczeństwie.
rozwiń zwiń