Bolesław Chrobry. Królewski życiorys spisany przez biskupa

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 15:00
- Znamy niewiele faktów na temat Mieszka I. Historyk badając jego dzieje, musi posiłkować się pracami archeologicznymi i piętrzeniem kolejnych hipotez. Inaczej jest w przypadku Bolesława Chrobrego. Tu historyk może poszaleć – powiedział prof. Przemysław Urbańczyk, autor książki "Bolesław Chrobry - lew ryczący".
Audio
  • Rozmowa z prof. Przemysławem Urbańczykiem, autorem książki "Bolesław Chrobry - lew ryczący" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)
Grafika na podstawie miedziorytu przedstawiającego Bolesława Chrobrego autorstwa Benoita Farjata (1646-1724)Foto: polona.pl/domena publiczna

Jak tłumaczył gość Dwójki, dysponujemy szeroką wiedzą na temat pierwszego Króla Polski dzięki skrupulatności Thietmara, biskupa saskiego z Merseburga.

- Biskup w przerwie od wielkiej polityki, odprawiania mszy, zbierania podatków i udziału w wojnach, miał imperatyw zapisywania wiedzy historycznej. A że relacje z sąsiednim państwem wczesnopiastowskim były dla Cesarstwa istotne, Bolesław Chrobry stał się bohaterem kronik Thietmara – dodał prof. Przemysław Urbańczyk.

W nagraniu audycji posłuchamy o ówczesnej polityce zagranicznej Bolesława Chrobrego i znaczeniu jakie dla Polski miało wykupienie przez Chrobrego ciała św. Wojciecha.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Przemysław Urbańczyk (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 14.30

mz/bch

Czytaj także

Codzienność żydowskich kobiet w czasach Zagłady

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 17:30
Gościem audycji była laureatka Programu START dr Martyna Grądzka-Rejak z Biura Badań Historycznych Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Migracja vs. lingwistyka. Jak nie stracić swojej tożsamości?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 16:00
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak utrata języka przez mniejszość narodową wpływa negatywnie na jej sytuację w społeczeństwie.
rozwiń zwiń