Dwa przełomy w polskiej sztuce

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 22:00
1955 i 1989 to dwie wazne daty w historii polskiej sztuki: jedna związana z destalinizacją, druga z przemianami demokratycznymi.
Audio
Fragment okładki
Fragment okładkiFoto: materiały promocyjne

"Dwa przełomy - jeden związany z polityczną odwilżą po śmierci Stalina, drugi z upadkiem systemu komunistycznego - wiązały się z różnymi sposobami stabilizowania się status quo w polu sztuki. Celem książki jest przetestowanie wstępnej tezy, że oba przełomy miały odmienny charakter - pierwszy o charakterze konsensusu, drugi - pluralistycznego agonizmu.

Konsensus zawarty w niedemokratycznych warunkach nie tyle na zawsze skazywał na niebyt artystów, którzy nie mieścili się w uzgodnionym paradygmacie, ile - uzurpując sobie umysłowe zwierzchnictwo, posługiwał się językiem, w którym zobaczenie czegoś poza "racjonalnym" status quo stawało się niemożliwe.

Agon natomiast stał się dla języka krytyki artystycznej prawdziwym wyzwaniem. Pojawienie się możliwości różnienia się w polu sztuki było wielką zdobyczą przemian demokratycznych w Polsce - bez skandali i prowokacji, zbijania z pantałyku, destabilizacji i zdziwienia nie ma bowiem wolnej sztuki."

Tak we wstępie do swojej książki pisze historyk i krytyk sztuki - prof. Anna Markowska z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Praca zatytułowana "Dwa przełomy" - to najnowsza pozycja serii Monografie FNP.

Na spotkanie z autorką zaprasza Katarzyna Kobylecka.

 

Zobacz więcej na temat: Katarzyna Kobylecka POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Antropologia filozoficzna Edwarda Abramowskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:47
Pod takim tytułem ukazała się monografia pióra dr Anny Dziedzic, przedstaswiająca myśl wybitnego psychologa i socjologa końca XIX wieku na tle jego czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 14:00
Spotkanie z doktorem Pawłem Gancarczykiem, historykiem notacji muzycznej, który opowiada o tym, jak wprowadzenie druku zmieniło naszą kulturę w rewolucyjny sposób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby dawnego Szczecina

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2012 19:00
Pierwszy "Skarbiec Nauki Polskiej" o nowej porze poświęcamy najnowszej monografii wczesnośredniowiecznego Szczecina.
rozwiń zwiń