Muzyczna rewolucja

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 14:00
Spotkanie z doktorem Pawłem Gancarczykiem, historykiem notacji muzycznej, który opowiada o tym, jak wprowadzenie druku zmieniło naszą kulturę w rewolucyjny sposób.
Audio

Ukazała sie kolejna książka z serii Monografie, firmowana przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Autorem tej pracy jest dr Paweł Gancarczyk - absolwent Instytutu Muzykologii UW, obecnie pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, którego zainteresowania  obejmują historię muzyki średniowiecza i wczesnej nowożytności, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki źródłoznawczej i kultury Europy Środkowej. Owocem kilku lat badań dr Gancarczyka jest wydana właśnie książka zatytułowana: "Muzyka wobec rewolucji druku. Przemiany w kulturze muzycznej XVI wieku."

We wstępie autor pisze : "Zdaję sobie w pełni sprawę, że wynalazek druku, w tym druku muzycznego, wynikał z wcześniejszych potrzeb, jego skutki zaś były rozciągnięte w czasie. Nie przeczy to jednak mojemu przekonaniu o rewolucyjnym charakterze przemian, co pragnę udowodnić w tej pracy."  Rozmowa z dr Pawłem Gancarczykiem w Skarbcu Nauki Polskiej.

Audycję przygotowała Katarzyna Kobylecka.


Czytaj także

Vivaldi odnaleziony po 270 latach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2010 17:57
W Wielkiej Brytanii odnaleziono dwie dotychczas nieznane sonaty skrzypcowe Antonio Vivaldiego, które przeleżały blisko 270 lat w kolekcji manuskryptów.
rozwiń zwiń