Skąd się biorą wybitni naukowcy?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 23:00
- Nagrodę trzeba przyznać jednej osobie, podczas gdy badania prowadzi cały kolektyw - W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy Łukaszem Afeltowiczem, autorem książki "Modele, artefakty i kolektywy", w której przedstawia oryginalną próbę syntezy współczesnych studiów nad nauką i technologią.
Audio

Kiedy spojrzymy na standardową wizję nauki, łatwo dostrzeżemy w niej opowieść, w której główne role odgrywają jednostki dokonujące przełomowych odkryć. Jest to historia gigantów, którzy wyznaczają nowe ścieżki rozwoju ludzkości. Historia, która jest zarazem heroiczna i sentymentalna. Jednocześnie ta wizja zakłada, że nauka jest pracą przede wszystkim (jeżeli nie wyłącznie) intelektualną.

Nijak ma się ona jednak do spossobu funkcjonowania współczesnej nauki. Jak zatem to wszystko działa? Jaka jest rola jednostki w procesie naukowym? Jakie funkcje pełnią czynniki społeczne i materialne?

Do wysłychania nagrania audycji zaprasza Katarzyna Kobylecka.

Łukasz Afeltowicz jest socjologiem i filozofem z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego praca "Modele, artefakty i kolektywy" ukazała się w serii "Monografie FNP".

Zobacz więcej na temat: NAUKA
Czytaj także

Naukowcy stworzą atlas "szympansich gestów". Dogadają się z małpami?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 21:14
Szympansy bardzo sprawnie porozumiewają się dzięki gestykulacji - do takiego wniosku doszli szkoccy naukowcy, którzy postanowili stworzyć katalog gestów tych małp.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszechświat jest starszy niż myśleliśmy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 14:34
Najdokładniejszą mapę promieniowania reliktowego, będącego "echem" Wielkiego Wybuchu opublikował w czwartek międzynarodowy zespół naukowców z prowadzonej przez Europejska Agencję Kosmiczną misji Planck.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy badają egipską wyspę Jawgul

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 15:15
Wyspa znajduje się w rejonie III katarakty nilowej i za kilka lat zostanie zalana wodami spiętrzonymi przez powstającą hydroelektrownię.
rozwiń zwiń