Dla szlachty Rzeczpospolita znaczyła więcej niż dla nas

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 18:00
- W współczesnym rozumieniu to po prostu państwo, dla polskiej szlachty to była wspólnota obywatelska, ale też ustrój i pewien system wartości - mówiła w Dwójce prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, autorka książki "Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów".
Audio
  • Prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz o książce "Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów" (Skarbiec Nauki Polskiej/Dwójka)
Okładka książki Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Okładka książki "Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów"Foto: materiały prom./Polona

bolesław chrobry polona 1200.jpg
Bolesław Chrobry. Królewski życiorys spisany przez biskupa

Jedna z ostatnich premier serii "Monografie FNP" to próba opisania szlacheckiego dyskursu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1569-1795) poprzez analizę najważniejszych funkcjonujących w nim pojęć. Na przykładzie konkretnych słów i terminów prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz pokazuje, w jaki sposób mówiono o sprawach państwa, jaki obraz świata politycznego kreślono, jaki system wartości politycznych znajdował odbicie w dyskursie. A te pojęcia to: rzeczpospolita/Rzeczpospolita, prawo, wolność, forma mixta/rząd mieszany, zgoda, cnota, amor patriae/patriotyzm, dawność i własność (jako "wielka nieobecna").

Rozmowa z historyk, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN i prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym była równocześnie zaproszeniem na otwarte spotkanie poświęcone jej książce, które odbędzie się 24 października o godz. 18.00 w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Warszawie z cyklu "Wielogłos o Monografiach" pod hasłem "Wojny słów. Koniec Pierwszej Rzeczpospolitej".

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej 

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz (historyczka)

Data emisji: 19.10.2018

Godzina emisji: 14.45

bch

Czytaj także

Filantropijna działalność Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 14:56
W audycji opowiadaliśmy o planowanych działaniach Fundacji na polu filantropii naukowej i zbieraniu środków na program "Start".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najstarszy program stypendialny Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 15:09
Gościem audycji była Karolina Finc, stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń