Antyczne dzieła literatury erudycyjnej w przekładzie Bartosza Kołoczka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 22:00
Gościem audycji "Skarbiec nauki polskiej" był dr Bartosz Kołoczek - adiunkt w Zakładzie Historii Starożytnej i Bizancjum Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/dubassy

Dr Bartosz Kołoczek jest zarówno historykiem starożytności, jak i filologiem klasycznym, i to właśnie doskonała znajomość łaciny spowodowała, że zajął się przekładem antycznych dzieł tzw. literatury erudycyjnej - tj. dzieł o charakterze encyklopedycznym, naukowym, podręcznikowym.

W audycji rozmawiać więc będziemy między innymi o Marku Warronie i jego "O języku łacińskim", o Gajuszu Solinusie - autorze niezwykle popularnego dzieła "Zbiór wiadomości godnych uwagi albo Polihistor", a także o Jordanesie, którego kroniki "Getica" i "Romana" są już dostępne w całości po polsku dzięki przekładowi doktora Kołoczka.


Posłuchaj
29:46 Dwójka skarbiec nauki polskiej 19.04.2023.mp3 Antyczne dzieła literatury erudycyjnej w przekładzie Bartosza Kołoczka (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka) 

"Skarbiec nauki polskiej" to popularyzatorskie audycje Katarzyny Kobyleckiej.

Cykl spotkań z młodymi polskimi naukowcami reprezentującymi różnorodne dziedziny wiedzy: archeologię, językoznawstwo, historię sztuki itd.

***

Tytuł audycji: Skarbiec nauki polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Data emisji: 20.04.2023

Godz. emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej pomaga Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 22:00
W związku z wybuchem wojny w Ukrainie, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już w marcu tego roku uruchomiła nową inicjatywę - Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1,5% dla Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 22:00
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej od kilkunastu lat ma status organizacji pożytku publicznego i jak co roku ubiega się o wsparcie podatników w postaci przekazania przez nich półtora procent swojego podatku. Fundusze w ten sposób pozyskane przeznacza w całości na dofinansowanie Programu START, który jest najstarszym programem stypendialnym dla młodych naukowców w Polsce.
rozwiń zwiń