Pałac rodziny Sobańskich w Obodówce

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 15:20
Zapraszamy do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
Audio
  • Rozmowa o pałacu rodziny Sobańskich w Obodówce (Twierdze i rezydencje/Dwójka)
Dawne zdjęcie pałacu rodziny Sobańskich w Obodówce. Antoni Urbański Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi, Warszawa 1928
Dawne zdjęcie pałacu rodziny Sobańskich w Obodówce. Antoni Urbański "Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi", Warszawa 1928Foto: Antoni Urbański "Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi", Warszawa 1928/Wikimedia Commons

W marcu br., wędrując śladami kresowej Atlantydy po dalekiej Ukrainie, dotarliśmy aż na południowe krańce przedrozbiorowego województwa bracławskiego, by zatrzymać się w Czeczelniku. Tym razem przeniesiemy się do pobliskiej Obodówki, gdzie przy ujściu rzeki Dochwy do Berszadki - czy jak kto woli Bereżanki albo Bernardynki - wznoszą się imponujące ruiny dawnego pałacu rodziny Sobańskich, który w wieku XIX i pierwszych dekadach zeszłego stulecia był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych.

O gospodarczych osiągnięciach jego przedsiębiorczych właścicieli i ich bajecznej fortunie, która pozwoliła im szczodrze finansować inicjatywy patriotyczne i dobroczynne, prowadzący program Jarosław Jakimczyk rozmawiał z Michałem Sobańskim i Kacprem Krasickim z rady Fundacji XX Czartoryskich. Usłyszeliśmy też stałego gościa naszej audycji, którym jest prof. Jarosław Komorowski z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

***

Tytuł audycji: Twierdze i rezydencje 

Prowadzi: Jarosław Jakimczyk

Goście: Michał Sobański, Kacper Krasicki oraz prof. Jarosław Komorowski

Data emisji: 27.04.2018

Godzina emisji: 14.30

Zobacz więcej na temat: Ukraina Rzeczpospolita zabytki
Czytaj także

"Twierdze i rezydencje". Nowa audycja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 20:32
"Podług nieba i zwyczaju polskiego. Szlakiem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" to tytuł nowego programu cyklicznego, który prezentowany będzie na antenie w każdy trzeci piątek miesiąca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Grodzicki. Bohaterstwo w twierdzy Kudak

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:48
- Wytrzymał kilkumiesięczne oblężenie twierdzy Kudak, bronił Lwów przed armią rosyjsko-kozacką i odbijał Warszawę z rąk szwedzkich. W Rzeczypospolitej cieszył się ogromną sławą – tak o żyjącym w XVII wieku generale opowiadał prof. Jarosław Komorowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieśwież Radziwiłłów. Śladami Jana III Sobieskiego i Napoleona

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 16:42
Autorzy audycji zabrali nas w podróż do znajdującego się na terytorium dzisiejszej Białorusi Nieświeża. O burzliwych losach tej magnackiej siedziby opowiadał potomek jej dawnych właścicieli Maciej Radziwiłł.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż na Ukrainę do Czeczelnika Sobańskich

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 15:48
Zapraszamy na kolejną audycję z nowego cyklu Dwójki "Podług nieba i zwyczaju polskiego. Śladem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej".
rozwiń zwiń