"Twierdze i rezydencje". Nowa audycja w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 20:32
"Podług nieba i zwyczaju polskiego. Szlakiem rezydencji i warowni dawnej Rzeczypospolitej" to tytuł nowego programu cyklicznego, który prezentowany będzie na antenie w każdy trzeci piątek miesiąca.
Rycina Zamku w Nieświeżu
Rycina Zamku w NieświeżuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Jego celem jest przywrócenie pamięci miejsc, które w burzliwej historii naszego kraju pełniły szczególną role. Nie tylko strzegły jego granic, ale jako gniazda znamienitych rodów przechowały z pietyzmem to, co najbardziej wartościowe w tradycji staropolskiej służąc rozwojowi i krzewieniu kultury narodowej w okresie braku rodzimej państwowości. Autorzy: Jarosław Jakimczyk i profesor Jarosław Komorowski powiodą nas do Nieświeża Radziwiłłów, Obodówki Sobańskich, Leska Krasickich, Białej Cerkwii Branickich. Zapraszać będą również dziedziców rodowych tradycji.

Tematem audycji pierwszej, już w piątek 19 stycznia w godz. 14.30-15.00 będzie, utrwalona na kartach literatury pięknej, kresowa twierdza Kudak. Na program zaprasza Jarosław Jakimczyk.

Audycja wpisuje się w obchody stulecia niepodległości Polski.


Zobacz więcej na temat: architektura historia Polski
Czytaj także

Andrzej Kazimierz Olszewski. Życie ze sztuką

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 10:18
W "Zapiskach ze współczesności" wysłuchaliśmy wspomnień znakomitego historyka sztuki, znawcy wszystkich dziedzin architektury i plastyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Guzów. Historia Polski w historii jednej rodziny

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 10:55
W "Mikrokosmosach" spotkaliśmy się z rodziną Sobańskich, która była w przeszłości i jest obecnie właścicielem pałacu w Guzowie koło Żyrardowa.
rozwiń zwiń