Teraz Polska!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:41
W ostatniej "Płytomanii" dominowały wątki polskie. Jacek Hawryluk i jego goście omówili nowe płyty grupy The Sixteen i Apollon Musagète Quartett, poświęcone twórczości nadwiślańskich kompozytorów z XVII i XX wieku.
Audio
  • Eamonn Dougan o płycie zespołu The Sixteen z kompozyjcami Bartłomieja Pękiela (Płytomania/Dwójka)
  • Recenzja albumu "Bartłomiej Pekiel" grupy The Sixteen autorstwa Ewy Obniskiej (Płytomania/Dwójka)
  • Złota setka Piotra Kamińskiego" "Rigoletto" Giuseppe Verdiego (Płytomania/Dwójka)
  • Recenzja albumu Apollon Musagete Quartett "Multitude" autorstwa Ewy Szczecińskiej (Płytomania/Dwójka)
Zespół The Sixteen opracował XVII-wieczne kompozycje Bartłomieja Pękiela
Zespół The Sixteen opracował XVII-wieczne kompozycje Bartłomieja PękielaFoto: materiały promocyjne/MolinaVisuals

Zespół muzyki dawnej The Sixteen nagrał album z kompozycjami Bartłomieja Pękiela (ok. 1633-1670). To pierwszy album Anglików z cyklu prezentującego kulturę muzyczną Pierwszej Rzeczpospolitej (firma Coro). Eamonn Dougan – muzykolog i dyrygent gościnny The Sixteen, który przygotował nagranie - opowiedział Klaudii Baranowskiej o szczegółach tego przedsięwzięcia. Album recenzowała Ewa Obniska.
We wtorek zaś, 18 czerwca, ukazuje się na rynku płyta "Multitude" Apollon Musagète Quartett (Decca). Album jest hołdem złożonym trzem polskim kompozytorom – Witoldowi Lutosławskiemu, Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu i Krzysztofowi Pendereckiemu – których rocznice urodzin obchodzimy w roku 2013. Płyta stanowi jednocześnie doskonałą wizytówkę Apollon Musagète Quartett, zespołu, który poświęca wiele uwagi kompozycjom najnowszym, powstałym w ostatnich dekadach – polskim i obcym. „W muzyce nie uznajemy <<granic terytorialnych>>” – mówi altowiolista kwartetu Piotr Szumieł. „Z tego względu nie podchodzimy jakoś szczególnie do nowo powstałej literatury polskiej. Traktujemy ją na równi z utworami spoza naszego kraju. Trzeba jednak zaznaczyć, że bardzo nam zależy na rozpowszechnianiu polskiej muzyki kameralnej, zarówno współczesnej, jak i klasycznej XX-wiecznej. Stąd większość proponowanych przez nas programów koncertowych zawiera, poza standardowym repertuarem, utwory rodzimych kompozytorów”.
Album recenzuje Ewa Szczecińska. We wtorek, o godz. 19.30, specjalny koncert promocyjny Apollon Musagète Quartett w Studiu im. W. Lutosławskiego (i w transmisji na naszej antenie).
W Płytomanii nie zabrakło także kolejnego odcinka "Złotej Setki” Piotra Kamińskiego. Tym razem rzecz o "Rigoletcie" Giuseppe Verdiego.
Audycję przygotował: Jacek Hawryluk

Czytaj także

Barwny świat symfonii Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 19:45
Z okazji swoich 80 urodzin wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki przygotował dla miłośników swojej twórczości nie lada prezent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie Chopin, nie Kilar. Takie polonezy gra tylko Masecki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:26
W zeszłym roku Marcin Masecki zaprezentował krążek z bardzo nietypową "Sztuką fugi” Bacha. Teraz wychodzi kolejna - z polonezami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Beczała w hołdzie Richardowi Tauberowi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 10:42
Nasz znakomity tenor debiutuje w wytwórni Deutsche Grammophon. W "Płytomanii" album zrecenzował Piotr Kamiński, a Jacek Hawryluk przypomniał fragment spotkania z Piotrem Beczałą.
rozwiń zwiń