Barwny świat symfonii Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 19:45
Z okazji swoich 80 urodzin wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki przygotował dla miłośników swojej twórczości nie lada prezent.
Audio
  • Rozmowa z Krzysztofem Pendereckim o jego symfoniach/Płytomania/Dwójka
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Akumiszcza/Wikimedia Commons

 - Po raz pierwszy zadyrygowałem wszystkimi swoimi symfoniami w całości – przyznał w rozmowie z Beatą Stylińską kompozytor. – To są kamienie milowe w mojej twórczości, to są te duże utwory. Zwrócił uwagę, że niewiele polskich symfonii weszło do światowego repertuaru, jego zdaniem "Polska nie jest krajem wielkiej formy”.

- Jak się pisze symfonię, to muszą być tematy, które można powtarzać. Słuchacz oczekuje ich powrotu, dlatego muszą być one znaczące a nie tylko kilka nut – zaznaczył.

Krzysztof Penderecki podkreślił, że symfonie powstają nieraz przez lata, pisze jedną część a później czeka na „coś, by dopełnić symfonię”. – Często bywa, że mam wizję całości utworu – zaznaczył.

Oprócz cyklu symfonii Pendereckiego rozmawialiśmy w "Płytomanii” o nowym albumie zespołu I Turchini z neapolitańską muzyką, nagraniach Szostakowicza, Cage’a.

Zespół I Turchini (do niedawna znany jako Cappella della Pietà de' Turchini), grający pod dyrekcją Antonia Florio, nie próżnuje. Wytwórnia Glossa wydała dwie nowe płyty. Na pierwszej – "Il Tresoro di San Gennaro" – zespół wykonuje religijną muzykę neapolitańską pierwszej połowy XVIII wieku. Na drugiej - wraz ze śpiewaczką Robertą Invernizzi - artyści podążają neapolitańskimi śladami wielkiej diwy XVIII wieku, Faustyny Bordoni (1697-1781). Tym samym hiszpańska wytwórnia inauguruje nową serię: "Sirene - Viaggi musicali di celebri cantanti”.

Audycję prowadził Jacek Hawryluk.

 

Czytaj także

Recenzenci Dwójki wybrali ulubione płyty roku 2012

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 09:30
W pierwszym noworocznym wydaniu "Płytomanii" wszyscy nasi recenzenci przedstawili najciekawsze płyty, które ukazały się w ostatnich 12 miesiącach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dux. Dwadzieścia lat minęło….

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2013 12:14
- Na początku byliśmy firmą usługową, to artyści zgłaszali się do nas. a nie odwrotnie - o trudnych początkach jednej z najważniejszych polskich wytwórni opowiada jej współzałożycielka, Małgorzata Polańska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fryderyki 2013 gwałtem na muzyce poważnej"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 23:59
- Przekonywano nas, że nagroda będzie bardziej prestiżowa, a artyści będą mieli większą promocję jeżeli będzie mniej nagrodzonych. To się kompletnie nie sprawdziło - mówiła w Dwójce Małgorzata Polańska z firmy Dux. Jak wygląda krajobraz rynku fonograficznego po Fryderykach? Posłuchaj dyskusji.
rozwiń zwiń