X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

19. JAZZ Od Nowa Festival 2019

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 10:06
JAZZ Od Nowa Festival powstał w 2001 roku jako rozwinięcie jazzowej działalności toruńskiego klubu „Od Nowa”. Festiwal cechuje się wyraźnie skrystalizowanym profilem, od początku łączącym klasykę jazzu z jego nurtem eksperymentalnym, czego wyrazem jest dbałość o jak najszersze spektrum formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock, aż po propozycje okołojazzowe i muzykę improwizowaną.
Plakat festiwalu Jazz Od Nowa 2019
Plakat festiwalu Jazz Od Nowa 2019Foto: mat. pras.

Wymyślony przez Maurycego Męczekalskiego festiwal jest jednym z najmłodszych polskich festiwali jazzowych, ale mimo tego, na stałe zagościł już w kalendarzu jazzowych imprez, zyskując stale poszerzające się grono fanów. Nazwa festiwalu jest wieloznaczna. Chodzi nie tylko o skojarzenie z nazwą klubu, ale także o podkreślenie skutecznie realizowanej przez „Od Nowę” idei powrotu do tradycji grania jazzu w klubach studenckich. Określenie to charakteryzuje również filozofię festiwalu – nowe spojrzenie na jazz, realizowane przez połączenie klasycznego już dziś "głównego nurtu" z tak zwaną "nową muzyką improwizowaną", którą reprezentuje wielu młodych wykonawców poszukujących oryginalnych form wyrazu.

Zdaniem wielu krytyków, JAZZ Od Nowa Festival od razu zaistniał na krajowej mapie wydarzeń jazzowych jako impreza o dużym rozmachu organizacyjnym i ciekawym, wyraźnie skrystalizowanym profilu, od początku łączącym klasykę jazzu z jego nurtem eksperymentalnym, czego wyrazem jest dbałość o jak najszersze spektrum formuły stylowej, rozciągającej się od akustycznego mainstreamu, przez free jazz, jazz rock, aż po propozycje okołojazzowe. Stąd też na festiwalowych afiszach pojawiali się zarówno reprezentanci klasycznego myślenia o jazzie: Michał Urbaniak, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Włodzimierz Nahorny, Andrzej Jagodziński, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, Tomasz Szukalski, Piotr Wojtasik, Krzysztof Scierański, Marek Stryszowski, Leszek Kułakowski, Krzysztof Popek, Walk Away, jak i jazzowi eksperymentatorzy: Mikołaj Trzaska, Tymon Tymański, Olo Walicki, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Wojciech Konikiewicz, Tadeusz Sudnik, bracia Olesiowie, Mazzoll, Miłość, Łoskot, Pink Freud, Robotobibok, Bassisters Orchestra, Maestro Trytony.

Na festiwalu pojawiają się nawet przedsięwzięcia o wymiarze bez mała parateatralnym, czego przykładem może być występ formacji Koncert Figur Niemożliwych” z udziałem znanego performera Andrzeja Mitana, któremu towarzyszyła w Toruniu doborowa grupa muzyków o jazzowo-elektronicznej prowieniencji.

Walorem JAZZ Od Nowa Festival jest również prezentacja młodych zespołów takich jak Staff, Soundcheck, Sing Sing Penelope czy Contemporary Noise Quintet, obok doświadczonych amerykańskich i europejskich gwiazd jazzu jak: Terence Blanchard, Al Foster, Victor Lewis, Miroslav Vitous, David Friesen, Ken Vandermark, Giovanni Mirabassi, Peter Brötzmann, Paul Imm, Jean-Luc Cappozzo, Rebekka Bakken, Reggie Moore, Greg Osby, Ulf Wakenius, Samuel Blaser, Michael Patches Stewart, Etienne Mbappe, John Betsch.

W historii festiwalu miało miejsce wiele niezapomnianych wydarzeń artystycznych. Jednym z nich okazał się recital zamieszkałego od lat w Ameryce Północnej Adama Makowicza, który w 2007 roku przyleciał z Kanady specjalnie na JAZZ Od Nowa Festival. Był to wówczas jedyny koncert legendarnego pianisty w Europie. Nie mniejsze emocje wzbudził w 2008 roku występ Tomasz Stańko Nordic Quartet. Wyjątkowość tego koncertu polegała na tym, że Tomasz Stańko rzadko występował w tym składzie (towarzyszyli mu wyłącznie muzycy skandynawscy z kontrabasistą Andersem Jorminem na czele).

Do jazzowej legendy toruńskich festiwali przejdzie z pewnością trwające do rana jam session, którego głównymi bohaterami byli toruński pianista Bogdan Hołownia oraz amerykański gitarzysta Hiram Bullock. Czarnoskóry wirtuoz gitary okazał się nie tylko znakomitym wokalistą, ale zaimponował również znajomością tekstów wielu jazzowych standardów.

Stylistyczne i brzmieniowe bogactwo jazzu powoduje, że dzięki festiwalowym koncertom, zarówno młodzi słuchacze jak i dojrzali koneserzy odkrywają dla siebie nowe, dotychczas nie znane przestrzenie świata dźwięków.
Od 2013 roku festiwal odbywa się w nowej sali koncertowej Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” oraz w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą międzynarodowe znakomitości jazzu m.in: 

URSZULA DUDZIAK, ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI, WALK AWAY, JOHN B. ARNOLD (USA), FREDDIE HENDRIX (USA), INGRID LAUBROCK (USA/Niemcy), ADAM PIERONCZYK, MACIEJ OBARA, KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI, MAREK STRYSZOWSKI, SŁAWEK JASKUŁKE oraz muzycy z USA, Turcji i Japonii.


Program Festiwalu JAZZ Od Nowa, 20–23 lutego 2019

 ACKiS Od Nowa, Toruń

 

20 lutego – środa,  (klub Od Nowa)

 

SAHIN - PŁUŻEK - LAUBROCK

Timucin Sahin (TR/USA) – gitara
Kuba Płużek – fortepian, klarnet, perkusja
Ingrid Laubrock (D/USA) – saksofon sopranowy i tenorowy

 

LITTLE  EGOISTS  Marka  STRYSZOWSKIEGO

Marek Stryszowski – saksofony, śpiew, EWI
Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe
Krzysztof Ścierański – gitara basowa, gitara
Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne


21 lutego – czwartek,  (klub Od Nowa)

ADAM  PIEROŃCZYK TRIO – MONTE ALBAN  

Adam Pierończyk – saksofon tenorowy i sopranowy, elektronika
Robert Kubiszyn – gitara basowa, elektronika
John B. Arnold (USA) – perkusja

 

JAROS - OBARA - DAMASIEWICZ - TARWID  - MIŚKIEWICZ

Michał Jaros – kontrabas
Piotr Damasiewicz – trąbka
Maciej Obara – saksofon altowy
Grzegorz Tarwid – fortepian
Michał Miśkiewicz – perkusja

 

22 lutego – piątek,  (klub Od Nowa):

 

ICONOCLAST

Julie Joslyn (USA) – skrzypce, saksofon altowy, preparacje elektroniczne, śpiew
Leo Ciesa (USA) – perkusja, instrumenty klawiszowe

  

SYLWESTER OSTROWSKI & THE JAZZ BRIGADE

Freddie Hendrix (USA) – trąbka
Sylwester Ostrowski – saksofon tenorowy
Miki Hayama (JAP) – fortepian
Dominique Sanders (USA) – kontrabas
Eric Allen (USA) – perkusja


23 lutego – sobota,  (Aula UMK)

ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET

Zbigniew Namysłowski – saksofon altowy i sopraninowy
Jacek Namysłowski – puzon
Sławomir Jaskułke – fortepian
Andrzej Święs – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja 

 

WALK  AWAY feat. URSZULA  DUDZIAK 

Urszula Dudziak – śpiew
Bernard Maseli – wibrafon
Adam Wendt – saksofon tenorowy
Tomasz Grabowy – gitara basowa
Krzysztof Zawadzki – perkusja


Festiwalowi towarzyszą:

Toruńska Giełda Winylowa – wydanie jazzowe

oraz wystawa fotografii pt: „JAZZ w obiektywach toruńskich fotografów”

materiały prasowe 

 

 

Zobacz więcej na temat: patronat Jazz Toruń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak