X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szymanowski zerwał z cierpiętnictwem czasu zaborów"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 15:52
- Przyjechał do Polski, która już istniała od roku, ale sztuka musiała dopiero uporać się z dziedzictwem niewoli. Szymanowski nie miał wątpliwości, że trzeba zerwać z duchem XIX wieku - mówiła w Dwójce muzykolog Teresa Chylińska.
Audio
  • Karol Szymanowski. Okres międzywojenny (Album polski/Dwójka)
Karol Szymanowski (zdjęcie z 1926 r.)
Karol Szymanowski (zdjęcie z 1926 r.)Foto: NAC

Karol Szymanowski 1200.jpg
"Harnasie" i zakopiańskie wesela. Jak pracował Szymanowski?

Bohaterem audycji "Album polski" był Karol Szymanowski i jego działalność w okresie międzywojennym. - Był wnikliwym obserwatorem przemian kulturowych, politycznych i historycznych, które przyniosła na Ukrainę rewolucja bolszewicka. Bez sentymentu przyjął do wiadomości, że obraz życia Polaków na dalekich kresach ulegnie zmianie. Kiedy armia Denikina wyparła na krótko bolszewików, rodzina Szymanowskich zaczęła w sierpniu 1919 roku przygotowania do wyjazdu z Ukrainy, bo następna okazja mogła się nie nadarzyć - opowiadała goszcząca w audycji muzykolog.

Teresa Chylińska przypomniała, że kompozytor wyjechał ze swojej rodzinnej Tymoszówki na Ukrainie mając 36 lat, będąc już dawno ukształtowanym artystą, mającym za sobą większość dokonań twórczych. - W wolnej Polsce czuł się państwowcem. Wiedział, że kultura narodu, który odzyskał wolną ojczyznę musi przejść metamorfozę. Nie miał wątpliwości, że pomocna w tym będzie duchowa odrębność polskiej kultury - dodał.

Jakim kompozytorem stał się Szymanowski w niepodległej Polsce? W jaki sposób włączył się w tworzenie instytucji kultury odzyskanego państwa? Dzięki czemu został idolem młodego pokolenia? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Album Polski

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Teresa Chylińska (muzykolog, autorka wielu publikacji o kompozytorze, m.in. monografii "Karol Szymanowski i jego epoka"), a także Artur Taube, Zygmunt Mycielski i Piotr Perkowski

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 22.00

mko/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem" to muzyka, która trzyma za serce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:20
- Gdybym jako dziecko nie przeżył wojny, bardzo krwawej również dla naszej rodziny, bo kilka osób zostało zamordowanych, nie byłbym w stanie napisać takiego utworu - powiedział kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń