Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem" to muzyka, która trzyma za serce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:20
- Gdybym jako dziecko nie przeżył wojny, bardzo krwawej również dla naszej rodziny, bo kilka osób zostało zamordowanych, nie byłbym w stanie napisać takiego utworu - powiedział kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Krzysztof Penderecki o "Polskim Requiem" (Filharmonia Dwójki)
  • Dyrygent Maciej Tworek, soliści Iwona Hossa i Rafał Bartmiński oraz dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski o "II Symfonii" Góreckiego i "Polskim Requiem" Pendereckiego (Filharmonia Dwójki)
Dyrygent Krzysztof Penderecki podczas koncertu w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Dyrygent Krzysztof Penderecki podczas koncertu w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van BeethovenaFoto: Paweł Supernak/PAP

Festiwal Beethovenowski 1200.jpg
22. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

"Polskie Requiem" zabrzmiało w środę (21.03) w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. Jak wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki, napisanie tego utwóru zajęło mu osiem miesięcy, choć przymiarki do niego rozpoczął już wcześniej. - Miałem przygotowane fragmenty, bo zawsze chciałem napisać "Requiem". Z początku jednak bałem się, że nie dam rady, że to nie będzie na takim poziomie jak trzy wcześniejsze "Requiem". Teraz mogę już stwierdzić, że ten utwór dorównuje tym pozostałym - ocenił kompozytor.

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Pierwszą częścią "Polskiego Requiem", którą napisał Krzysztof Penderecki, była "Lacrimosa". - Utwór ten powstał na otwarcie Pomniku Pomordowanych Stoczniowców w Gdańsku. Pisałem go w emocji. Zaczęło się od telefonu Lecha Wałęsy, którego wówczas jeszcze nie znałem. Powiedział, że mam dwa dni na skomponowanie utworu - wspominał artysta.

Jak Krzysztof Penderecki poradził sobie z tym wyzwaniem? Dlaczego tak niezapomniane są dla niego okoliczności, które towarzyszyły odsłonięciu pomnika 16 grudnia 1980 roku? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowy z Maciejem Tworkiem, który współdyrygował podczas środowego koncertu w Filharmonii Narodowej, z solistami Iwona Hossą i Rafałem  Bartmińskim oraz z Bartoszem Michałowskim, dyrektorem Chóru FN.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Krzysztof Penderecki (kompozytor, dyrygent), Maciej Tworek (dyrygent), Iwona Hossa (sopran), Rafał Bartmiński (tenor), Bartosz Michałowski (dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 20.25

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/jp

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki w Dwójce. W dniu 84. urodzin znakomitego kompozytora zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagroda Grammy dla Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
Znakomity kompozytor, który otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną za album "Penderecki Conducts Penderecki", mówił w Dwójce m.in. o znaczeniu w swojej twórczości muzyki chóralnej i tej z udziałem chóru.
rozwiń zwiń