X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Penderecki: "Polskie Requiem" to muzyka, która trzyma za serce

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 10:20
- Gdybym jako dziecko nie przeżył wojny, bardzo krwawej również dla naszej rodziny, bo kilka osób zostało zamordowanych, nie byłbym w stanie napisać takiego utworu - powiedział kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Krzysztof Penderecki o "Polskim Requiem" (Filharmonia Dwójki)
  • Dyrygent Maciej Tworek, soliści Iwona Hossa i Rafał Bartmiński oraz dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej Bartosz Michałowski o "II Symfonii" Góreckiego i "Polskim Requiem" Pendereckiego (Filharmonia Dwójki)
Dyrygent Krzysztof Penderecki podczas koncertu w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena
Dyrygent Krzysztof Penderecki podczas koncertu w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van BeethovenaFoto: Paweł Supernak/PAP

Festiwal Beethovenowski 1200.jpg
22. Wielkanocny Festiwal Beethovenowski na antenie Dwójki

"Polskie Requiem" zabrzmiało w środę (21.03) w ramach 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Filharmonii Narodowej. Jak wspominał w Dwójce Krzysztof Penderecki, napisanie tego utwóru zajęło mu osiem miesięcy, choć przymiarki do niego rozpoczął już wcześniej. - Miałem przygotowane fragmenty, bo zawsze chciałem napisać "Requiem". Z początku jednak bałem się, że nie dam rady, że to nie będzie na takim poziomie jak trzy wcześniejsze "Requiem". Teraz mogę już stwierdzić, że ten utwór dorównuje tym pozostałym - ocenił kompozytor.

penderecki-663x364.jpg
Krzysztof Penderecki w Polskim Radiu

Pierwszą częścią "Polskiego Requiem", którą napisał Krzysztof Penderecki, była "Lacrimosa". - Utwór ten powstał na otwarcie Pomniku Pomordowanych Stoczniowców w Gdańsku. Pisałem go w emocji. Zaczęło się od telefonu Lecha Wałęsy, którego wówczas jeszcze nie znałem. Powiedział, że mam dwa dni na skomponowanie utworu - wspominał artysta.

Jak Krzysztof Penderecki poradził sobie z tym wyzwaniem? Dlaczego tak niezapomniane są dla niego okoliczności, które towarzyszyły odsłonięciu pomnika 16 grudnia 1980 roku? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowy z Maciejem Tworkiem, który współdyrygował podczas środowego koncertu w Filharmonii Narodowej, z solistami Iwona Hossą i Rafałem  Bartmińskim oraz z Bartoszem Michałowskim, dyrektorem Chóru FN.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Krzysztof Penderecki (kompozytor, dyrygent), Maciej Tworek (dyrygent), Iwona Hossa (sopran), Rafał Bartmiński (tenor), Bartosz Michałowski (dyrektor Chóru Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 20.25

Rozmowy zostały wyemitowane w audycji "Filharmonia Dwójki".

pg/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Penderecki: zapuściłem korzenie razem z moimi drzewami

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 09:00
- Kiedyś wracałem do rodziny, do Krakowa, potem zacząłem wracać do moich drzew - labiryntu, w którym mogę się zgubić i błądzić - opowiadał Krzysztof Penderecki w Dwójce. W dniu 84. urodzin znakomitego kompozytora zapraszamy do wysłuchania jego barwnych wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Grammy dla Pendereckiego. "To moja najlepsza muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
Znakomity kompozytor, który otrzymał prestiżową nagrodę fonograficzną za album "Penderecki Conducts Penderecki", mówił w Dwójce m.in. o znaczeniu w swojej twórczości muzyki chóralnej i tej z udziałem chóru.
rozwiń zwiń