"Mycielski wyrastał w cieniu Szymanowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 22:00
- Wpływ Karola Szymanowskiego na twórczość pokolenia muzyków, którzy wyrastali w jego cieniu nie zawsze zaznaczał się w stylu muzycznym jaki uprawiali. Tak, jak w przypadku Mycielskiego chodziło raczej o postawę estetyczną – mówił w Dwójce Marcin Krajewski.
Audio
  • Zygmunt Mycielski. Arystokrata wśród muzyków (Album Polski/Dwójka)
Zygmunt Mycielski
Zygmunt MycielskiFoto: PAP/CAF/Archiwum

szymanowski 1200.jpg
"Szymanowski zerwał z cierpiętnictwem czasu zaborów"

Bohaterem audycji "Album Polski" był Zygmunt Mycielski - kompozytor, krytyk muzyczny, publicysta i wieloletni redaktor naczelny "Ruchu Muzycznego". Walczył w kampanii wrześniowej, później na terenie Francji. Po wojnie wrócił do Polski. Działał w Związku Kompozytorów Polskich, był sygnatariuszem "Listu 59".

- U Mycielskiego widać wiele nawiązań do Szymanowskiego i w samej muzyce, i w refleksji około muzycznej. Kiedy komponował utwory religijne w ostatnich latach życia, często cytował wypowiedź Szymanowskiego, którą ten sformułował w ich prywatnej rozmowie: "skomponowałem Sabat Mater wszystkimi resztkami religijności, jakie zdołałem z siebie wydobyć". Ta wrażliwość Szymanowskiego owocowała w twórczości Mycielskiego - przekonywał Marcin Krajewski.

Jakie tradycje artystyczne pielęgnowane w rodzinie kompozytora wpłynęły na jego późniejszą twórczość? Dlaczego na pierwszy plan wysuwa się w niej tekst słowny i gatunki muzyczne z tekstem związane? Jaką rolę pełniły w kompozycjach Mycielskiego dzieła literackie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Album polski

Przygotowała: Beata Stylińska

Goście: Beata Bolesławska - Lewandowska i Marcin Krajewski (badacze twórczości Zygmunta Mycielskiego), Edward Pałłasz (kompozytor) i Andrzej Szypuła (prezes Towarzystwa im. Zygmunta Mycielskiego w Wiśniowej)

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg

Czytaj także

"Romana Palestra chciano wymazać z pamięci rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 11:54
- Już przed wojną był kompozytorem znaczącym. Powodami zapomnienia, na które go skazano, była praca w Radiu Wolna Europa. Jego nazwisko wykreślono z książek  – mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra.
rozwiń zwiń