Iwona Sobotka: chciałabym wcielić się w Luizę z opery Charpentiera

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 19:02
- Aria z "Luizy" to utwór, ktory już po pierwszym odsłuchaniu dotarł do mojego serca i wiedziałam, że prędziej czy później będę ten utwór śpiewać - mówiła w Dwójce śpiewaczka operowa.
Audio
  • Śpiewaczka operowa Iwona Sobotka o swoich muzycznych fascynacjach (Po herbacie/Dwójka)
Iwona Sobotka
Iwona SobotkaFoto: Tomasz Gzell/PAP

pap_Jadwiga Rappé_1200.jpg
Jadwiga Rappé: zawsze zazdrościłam tym, którzy umieją śpiewać jazz

"Luiza" to czteroaktowa opera francuskiego kompozytora Gustave'a Charpentiera. Jak zauważyła Iwona Sobotka, dzieło to nigdy nie było wystawiane w Polsce. - Na szczęście coraz częściej francuskie tytuły wchodzą do repertuaru opery, co mnie bardzo cieszy - podkreślała Iwona Sobotka.

Jak dodała, "Luiza" to utwór zarazem atrakcyjny, jak i łatwy w realizacji. - Akurat będąc w Paryżu i robiąc inną produkcję, miałam okazję słuchać całej opery. Jest piękna, nie wiem, dlaczego nie grywa się jej częściej. Ma w sobie taką świeżość, niewinność. Nie ma w niej też problemu z wokalistami, bo niektóre opery mają to do siebie, że trudno znaleźć dobrych śpiewaków. Tutaj natomiast jest normalna partia do wykonania - tłumaczyła sopranistka.

Jakie jeszcze inne utwory Iwona Sobotka zalicza do swoich ulubionych? Które z nich stanowiły dla niej ważne drogowskazy na różnych etapach życia lub przynosiły po prostu wielką frajdę czy ukojenie? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Po herbacie

Prowadziła: Agata Kwiecińska

Gość: Iwona Sobotka (śpiewaczka operowa)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 17.00

pg/bch


Czytaj także

Ada Sari - jedna z największych śpiewaczek XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 09:51
- Jeżeli przyjmiemy, że epoka bel canta w dziedzinie twórczości operowej trwała gdzieś do połowy XIX wieku, to epoka wielkiego bel canta w dziedzinie odtwórczości trwała co najmniej do lat 30. ubiegłego stulecia. I na tej niwie Ada Sari była jedną z najwybitniejszych przedstawicielek - mówił w Dwójce krytyk muzyczny Józef Kański.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: śpiewając, obnażamy nasz charakter

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 17:07
- Śpiewanie jest czynnością intymną, fizjologiczną. Obserwując w akcji kolegów, mogę się wiele dowiedzieć o ich kompleksach, ale też o ich wspaniałych cechach - mówił w Dwójce ceniony śpiewak operowy.
rozwiń zwiń