Włoska natura w Sztokholmie

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 23:00
Riccardo Muti przywiózł na zeszłoroczną ceremonię wręczenia Nagród Nobla muzykę ze swojej słonecznej ojczyzny. Koncert przypomni w Dwójce Piotr Matwiejczuk.
Pomnika Garibaldiego na szczycie Janikulum
Pomnika Garibaldiego na szczycie JanikulumFoto: Notafly (wikipedia, domena publiczna)

Jeden z najwybitniejszych współczesnych dyrygentów włoskich - przez blisko dwie dekady dyrektor legendarnej La Scali, a obecnie szef Chicagowskiej Orkiestry Symfonicznej - stanął w grudniu na czele Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie. Programu koncertu nie wypełniły jednak, jak zwykle przy takich okazjach bywa, dzieła z symfonicznego kanonu, lecz wysmakowane orkiestrowe perełki z kraju dyrygenta.
Zabrzmiał więc "Nokturn" nieco dziś zapomnianego włoskiego neoromantyka Giuseppe Martucciego. Z opery Verdiego "Nieszpory sycylijskie" usłyszeliśmy efektowną muzykę baletową "Cztery pory roku". Chyba najpopularniejszą pozycję w programie stanowiły "Pinie rzymskie" Ottorino Respighiego, czyli dźwiękowy portret Rzymu, a raczej czterech wybranych przez kompozytora krajobrazów Wiecznego Miasta. Oto fragmenty autorskiego komentarza:
Wśród pinii w Villa Borghese bawią się dzieci. Pląsają, tańczą, bawią się w wojsko i wojnę, upojone są zabawą i okrzykami jak jaskółki o zmierzchu (…). Cień pinii otacza wejście do Katakumb, z których wnętrza dochodzą posępne psalmodie – śpiew wznosi się, urasta w uroczysty hymn, by znów zniknąć tajemniczo. Pinie na Janikulum to drżenie przestworzy i śpiew słowika. Pinie na Via Apia spowite są poranną mgłą. Stojące samotnie, są strażniczkami historycznego krajobrazu rzymskiej Kampanii. Niewyraźny, lecz uporczywy, przebija się stokrotny rytm tysięcy kroków (…) wśród gwaru i dźwięku wojennych trąb zbliża się konsul ze swym orszakiem, by w blasku nowej sławy podążyć przez Via Sacra w triumfie i chwale na Kapitol.

Program:

Giuseppe Verdi Cztery pory roku - muzyka baletowa z opery "Nieszpory sycylijskie"
Giuseppe Martucci Nokturn op. 70 nr 1
Ottorino Respighi Pinie rzymskie - poemat symfoniczny
Wyk. Królewska Orkiestra Filharmoniczna w Sztokholmie, dyr. Riccardo Muti
(uroczystość wręczenia Nagród Nobla, Sztokholm, 8.12.2013)

4 lutego (wtorek), godz. 19.30-21.30, wprowadzenie o 19.00

mm/jpk

Czytaj także

Czy Giuseppe Verdi jest nadal aktualny?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:00
Czy w XXI wieku widzimy w Verdim prekursora weryzmu muzycznego, poszukiwacza prawdy o świecie i człowieku? Czy może dzieło twórcy Rigoletta to dziś już tylko zamknięty rozdział historii opery? Na kilka dni przed dwusetną rocznicą urodzin Giuseppe Verdiego rozmawialiśmy o jego dziełach.
rozwiń zwiń