X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polskie średniowiecze według Peregriny. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 15:00
W dniu specjalnym Euroradia słuchaliśmy utworów powstałych między X a XVI wiekiem. Wykonał je zespół Peregrina z Bazylei w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego.
Audio

W programie koncertu, który odbył się w Niedzielę Palmową (29 marca br.), pojawiła się muzyka odległej przeszłości - polskie i europejskie średniowiecze. Repertuar ten polskim i europejskim słuchaczom przedstawił zespół Peregrina z Bazylei, prowadzony przez polską muzykolog Agnieszkę Budzińską-Bennett. Obecnie jest to jedna z najciekawszych grup zajmujących się tym repertuarem. Tworzą ją znakomici  muzycy specjalizujący się w repertuarze średniowiecznym, w większości absolwenci słynnej bazylejskiej Scholi Cantorum, częściowo dziś jej profesorowie.  

Nazwa "Peregrina" - odnosząca się pielgrzymowania i podróży - zapowiada różnorodność stylistyczną i bogactwo muzyki tworzonej w dawnej Europie. Pokazują ją kolejne płyty zespołu cenione wysoko przez krytykę i publiczność, odnajdziemy ją także w programie niedzielnego koncertu.

W pierwszej części Peregrina wykonała utwory związane z inspirującym poetów i muzyków kultem Św. Wojciecha – powstałe między X a XVI wiekiem, w tym najstarszą znaną pieśń w języku polskim "Bogurodzicę".

Program drugiej części pokazał polską muzykę przełomu XIII i XIV wieku w kontekście ówczesnej twórczości paryskiej, która, jak się okazuje, była u nas bardzo dobrze znana. Jej styl i awangardowe pomysły poznawali nasi twórcy, wykorzystując je później we własnych utworach. Wykonawcy zestawili ze sobą muzykę z dwóch ośrodków: z jednej strony Paryż, słynna szkoła Notre-Dame, ośrodek awangardy w dziedzinie europejskiej myśli, architektury i sztuki, z drugiej: Stary Sącz, słynne dzięki bezcennym zbiorom muzycznym malutkie miasteczko w Małopolsce.

Wykonawcy:
Ensemble Peregrina (Bazylea):

Agnieszka Budzińska-Bennett - śpiew, harfa, kierownictwo artystyczne
Kelly Landerkin - śpiew
Lorenza Donadini - śpiew
Hanna Järveläinen - śpiew
Baptiste Romain - fidel

Polska muzyka średniowieczna w kontekście europejskim

Program:

"Sacer nidus" – Święte Gniazdo. Bolesław I. Chrobry i św. Wojciech w muzyce średniowiecznej" oraz muzyka ze źródeł paryskich i starosądeckich (XIII/XIV w.)

jp/mm

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA średniowiecze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peregriny fantazje o śpiewaniu w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 14:14
- Moje koncertowe programy powstają długo, nieraz leżą na półce przez dziesięć lat - mówiła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka zespołu Peregrina wykonującego muzykę dawną.
rozwiń zwiń