Peregriny fantazje o śpiewaniu w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 14:14
- Moje koncertowe programy powstają długo, nieraz leżą na półce przez dziesięć lat - mówiła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, założycielka zespołu Peregrina wykonującego muzykę dawną.
Audio
  • Agnieszka Budzińska-Bennett o funkcjonowaniu zespołu Peregrina. Rozmawiała Magdalena Łoś (Filharmonia Dwójki)
W programie koncertu zespołu Peregrina znalazła się m.in. muzyka ze źródeł paryskich i starosądeckich (XIIIXIV w.). Na zdj. śpiewaczki zespołu Peregrina
W programie koncertu zespołu Peregrina znalazła się m.in. muzyka ze źródeł paryskich i starosądeckich (XIII/XIV w.). Na zdj. śpiewaczki zespołu PeregrinaFoto: http://www.peregrina.ch/en/downloads

Okazją do spotkania z Agnieszką Budzińską-Bennett był koncert Peregriny w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego. Zespół wykonał m.in. materiał z płyty "Sacer Nidus", na której znalazły się najstarsze polskie pieśni. - Chciałam poświęcić tę płytę nie tylko świętemu Wojciechowi, ale też pierwszemu polskiemu królowi Bolesławowi Chrobremu i jego związkom z Ottonem III - opowiadała w Dwójce śpiewaczka i muzykolożka.

Agnieszka Budzińska-Bennett podkreślała, że tworzenie nowego programu z muzyką dawną zaczyna od skrupulatnej pracy filologicznej na temat danego momentu w historii. Co istotne, w czasie powstawania płyty "Sacer Nidus" artystka zaprzyjaźniła się z pisarką powieści historycznych Elżbietą Cherezińską, która pisała wówczas książkę o Chrobrym i Ottonie właśnie. Spotkanie to zaowocowało ciekawą współpracą.

***

Rozmawiała: Magdalena Łoś

Gość: Agnieszka Budzińska-Bennett

Data emisji: 29.03. 2015

Godzina emisji: 19.50

Rozmowę wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki"

bch/jp

Czytaj także

Christopher Hogwood. "Tylko połową serca żył we współczesnym świecie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 11:00
- To bez wątpienia jeden z artystów, którzy wywarli ogromny wpływ na muzyczny krajobraz, w którym dziś żyjemy - zgodziły się Ewa Obniska i Magdalena Łoś. W audycji "Między dźwiękami" wspominaliśmy bowiem Christophera Hogwooda, zmarłego we wrześniu pioniera wykonawstwa historycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oto najlepsze "Carmina Burana"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 11:50
"Płytowy Trybunał Dwójki" oceniał nagrania słynnego dzieła Carla Orffa. Znamy zwycięzcę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepis na sukces według The Hilliard Ensemble

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 10:00
- Ważne jest, żeby dobrze pić i jeść. Czasami człowiek naprawdę potrzebuje sobie dogodzić, żeby nie ulec zniechęceniu - mówił w Dwójce Steven Harold.
rozwiń zwiń