Hasse. Trudny jak Rossini, rewolucyjny jak Gluck

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 11:00
O fenomenie twórczości Johanna Adolpha Hassego mówiły w Dwójce gwiazdy krakowskiego koncertu z cyklu Opera Rara: Vivica Genaux i Fabio Biondi.
Audio
  • Rozmowa o twórczości operowej Johanna Adolpha Hassego (Filharmonia Dwójki)
Johann Adolf Hasse, fragment obrazu Balthasara Dennera, 1740
Johann Adolf Hasse, fragment obrazu Balthasara Dennera, 1740Foto: domena publiczna (wikimedia)

Opera "Piram i Tyzbe" Hassego rozpoczęła nowy sezon Opera Rara. - To jeden z moich ulubionych kompozytorów. Należę do towarzystwa jego imienia i staram się propagować tę muzykę na całym świecie - zdradziła mezzosopranistka Vivica Genaux. - Zakochałam się w pięknej melodyce i ogromnym u Hassego wyczuciu specyfiki ludzkiego głosu. Warto pamiętać, że jego żoną była Faustini Bordoni, słynna XVIII-wieczna mezzospranistka. Dodam, że muzyka Hassego nie jest łatwa do zaśpiewania - to wyzwanie porównywalne do oper Rossiniego - ale nie zdarzają się tam rzeczy niewykonalne - dodała.

Z kolei szef zespołu Europa Galante Fabio Biondi zwrócił uwagę na dramaturgiczne nowatorstwo późnych oper Hassego, które przywodzi na myśl reformę Glucka. Ostrzegł jednocześnie, że jego dzieła sceniczne mogą być dla współczesnego słuchacza nużące...

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Goście: Vivica Genaux (mezzosopranistka), Fabio Biondi (szef zespołu Europa Galante), Paweł Szczepanik (Capella Cracoviensis), Mateusz Borkowski (krytyk muzyczny)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał wyemitowano w audycji "Filharmonia Dwójki".

mm/mc

Czytaj także

Czy Monteverdi poznałby swoją Poppeę?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2015 13:00
Pierwsza opera oparta na wątkach historycznych i najpopularniejsze dzieło Monteverdiego zabrzmiało w ostatniej tegorocznej odsłonie cyklu Opera Rara. Ale czy naprawdę słyszeliśmy muzykę genialnego Claudia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Don Kichot na operowych deskach

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 13:00
W "Płytomanii" mówiliśmy o operze "Don Quichotte chez la Duchesse" Josepha Bodina de Boismortier, francuskiego kompozytora z XVIII wieku.
rozwiń zwiń