Finał "Nowej Tradycji"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 18:14
Ostatniego dnia festiwalu posłuchamy laureatów Konkursu Muzyki Folkowej oraz duetu Debashish Bhattacharya & Gurdain Rayatt.
Debashish Bhattacharya
Debashish BhattacharyaFoto: materiały prasowe

Koncert rozpoczną laureaci tegorocznych zawodów: Gęsty Kożuch Kurzu (Grand Prix festiwalu), InFidelis (II nagroda), trio Woźniak Wachowiak Kinaszewska (III nagroda), duet Maniucha i Ksawery (Nagroda Specjalna im. Czesława Niemena).

Gwiazdą niedzielnego koncertu (transmisja wideo na naszej stronie) będzie Debashish Bhattacharya. Pochodzi z Kalkuty. Edukację muzyczną rozpoczął dzięki rodzicom, zanim jeszcze nauczył się czytać i pisać (w wieku 4 lat występował już przed publicznością). W młodości pobierał lekcje od mistrzów indyjskiej muzyki klasycznej. Jego nauczycielami byli m.in. Brij Bhushan Kabra, zwany ojcem klasycznej indyjskiej gitary, oraz Pandit Ajoy Chakrabarty – guru wielu współczesnych muzyków z Hindustanu.

>>>Kup bilet na koncert duetu Debashish Bhattacharya & Gurdain Rayatt w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego<<<

Debashish zaprojektował i opatentował trzy wzory gitar: Chaturangui, Gandharvi i Anandi. Instrumenty te znacząco różnią się od ich pierwowzorów – gitary hawajskiej oraz klasycznej. Artysta zmienił m.in. pozycję strun melodycznych, dodał specjalne struny rezonujące, zmodyfikował także zasady strojenia.

Grając na gitarze, siedzi ze skrzyżowanymi nogami i trzyma instrument na kolanach. Technika, którą stosuje, polega na płynnej zmianie wysokości dźwięku za pomocą metalowej rurki (tzw. slide) przesuwanej po gryfie. (Warto zaznaczyć, że brzmienie gitar Debashisha stworzone jest do wykonywania ragi – najważniejszej klasycznej formy muzycznej północnej części Indii).

Podczas koncertu gitarzyście towarzyszył będzie znakomity tablista Gurdain Rayatt.

***

Na "Filharmonię Dwójki" zapraszamy w niedzielę (15 maja) w godz. 19.00-22.30. Program poprowadzi Małgorzata Jędruch.

Zobacz więcej na temat: folk Indie
Czytaj także

Wiesława Gromadzka, czyli harmonistka na weselu

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2016 11:32
- Jak szłam na wesele, kobitki myślały, że jo nie przegram tego wesela. Jak przegrałam, to sie dziwowały, że tako kobiecina marno i wygrała - opowiadała Wiesława Gromadzka z Kamienia Dużego k. Skrzynna, laureatka tegorocznej nagrody Muzyka Źródeł, o swoim muzykowaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak korzystać z tradycji? Wolność czy zobowiązanie

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 14:00
- Z tradycją nie można robić tego, na co ma się ochotę - mówił w Dwójce muzyk Adam Strug. - W idei tradycji mieści się pewna zmiana - zauważała dr Agata Kusto, etnomuzykolog.
rozwiń zwiń