X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

450. urodziny Monteverdiego na Actus Humanus

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 15:29
Hołd najbardziej włoskiemu z włoskich kompozytorów odda najbardziej włoski z włoskich zespołów - Concerto Italiano pod kierunkiem Rinalda Alessandriniego.
Concerto Italiano
Concerto ItalianoFoto: archiwum zespołu/Actus Humanus Resurrectio/materiały prasowe
Actus Humanus 1200.jpg
10 koncertów festiwalu Actus Humanus w Dwójce!

Przez ponad trzy dekady działalności Rinaldo Alessandrini z zespołem Concerto Italiano nagrali dziesiątki płyt i zagrali tysiące koncertów. Ich repertuar rozciąga się od włoskich madrygałów renesansowych do arcydzieł późnego baroku niemieckiego, nie licząc okazjonalnych wypadów w późniejsze epoki (arie z oper Rossiniego nagrane z Marią Bayo!). Ich interpretacje oper, kompozycji religijnych i dzieł instrumentalnych Handla, Vivaldiego czy Bacha wzbudzały zachwyt świeżym, niesztampowym podejściem do ogranego repertuaru i przyniosły artystom ważne nagrody. Bachowskimi i vivaldiańskimi kreacjami Włochów zachwycała się nawet krytyka brytyjska, która nagrania Czterech pór roku i Koncertów brandenburskich uznała za najlepsze w historii fonografii.

Jednak każdy, kto choć trochę interesuje się muzyką dawną wie, że Concerto Italiano i Alessandrini to najwybitniejsi na świecie specjaliści od rodzimej muzyki wokalnej przełomu XVI i XVII wieku: „jak nikt inny »czują bluesa« włoskiego renesansu” (Stefan Rieger). Od tego repertuaru zresztą rozpoczynali – płytami, wydanymi na początku lat 90., z czwartą i szóstą księgą madrygałów Monteverdiego wkroczyli na światowe salony muzyki dawnej. Od tamtej pory uznawani są za kluczowych współtwórców renesansu dzieł Monteverdiego w naszych czasach. Sam Alessandrini przyznaje, że twórca Orfeusza, ale także Grandi i Marenzio to jego ulubieni twórcy. Gdy słucha się natchnionych wykonań Concerto Italiano, nie można mieć co do tego najmniejszych wątpliwości.

Rinaldo Alessandrini i członkowie Concerto Italiano nie po raz pierwszy przywiozą swoją ukochaną muzykę do Polski. Tym razem jednak stworzyli program specjalnie na 450. rocznicę urodzin Claudia Monteverdiego. Autora Koronacji Poppei ukażą w pełnej krasie jako twórcę, który dokonał rewolucji, ale nigdy nie wyparł się tradycji, był mistrzem zarówno prima, jak i seconda prattica, spoglądał w przeszłość i wyznaczał muzyce nowe kierunki.

Gdański koncert to swego rodzaju „the best of Monteverdi” – od przełomowych Nieszporów Maryjnych po zbiór Selva Morale e Spirituale, będący podsumowaniem dokonań kapelmistrza San Marco na polu muzyki religijnej. Szykuje się wieczór zarówno dla najbardziej wymagających znawców, jak i amatorów, którzy dopiero uczą się muzyki dawnej.

Program:

Claudio Monteverdi Laetaniae della Beata Vergine SV 204, Dixit DominusLaetatus sum, Magnificat a 6 voci z Vespro della Beata Vergine SV 206, Domine ne in furore tuo SV 298, Nisi Dominus SV 201, Confitebor tibi Domine SV 267, Crucifixus SV 259, Cantate Domino SV 293

Concerto Italiano, Rinaldo Alessandrini - dyrygent

(Actus Humanus Resurrectio, Gdańsk, Dwór Artusa, 14.04.2017)

***

Na retransmisję w "Filharmonii Dwójki" w piątek (14.04) w godz. 22.00-23.30 zaprasza Adam Suprynowicz.

mat. pras. Actus Humanus Resurrectio/mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przed zmartwychwstaniem. Actus Humanus na wiosnę

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:00
– Program festiwalu wspiera się na dwóch głównych filarach: Bachowskiej Pasji wg św. Mateusza i oratorium La Resurrezione Haendla – mówił Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Actus Humanus Resurrectio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bach i Haendel filarami festiwalu Actus Humanus"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 12:45
- Program głównego wieczornego pasma festiwalu rozpostarty będzie pomiędzy "Pasję Mateuszową" Jana Sebastiana Bacha i Oratorium "La Resurrezione" Jerzego Fryderyka Haendla – mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Actus Humanus Resurrectio.
rozwiń zwiń