REKLAMA

Muzyka Źródeł na "Nowej Tradycji". Transmisja wideo

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 15:50
Na żywo usłyszymy - i zobaczymy - zespół Gołcunecki, Stanisława Głaza i ich gości, a także m.in. laureata Folkowego Fonogramu Roku 2016.
Stanisław Głaz
Stanisław GłazFoto: Piotr Baczewski

CarlaPires_1200.jpg
Przyjdź na "Nową Tradycję"!

Stanisław Głaz grający muzykę pogranicza biłgorajsko-lubelskiego, ma w repertuarze tradycyjne polki, oberki, walczyki oraz melodie określane w jego okolicy jako podróżniaki. Swoją pierwszą kapelę założył już po wojnie. W jej skład wchodzili muzycy grający na klarnetach i bębenku. Artyści grywali na zabawach, weselach, często brali także udział w obrzędach kolędniczych. Stanisław Głaz grał w kapeli przez czterdzieści lat. 

Gołcunecki – zespół śpiewaczy z Gałek k. Rusinowa na Radomszczyźnie. Wszystkie panie z zespołu Gołcunecki śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej i mazurkowej. Ich repertuar jest bardzo szeroki: pieśni obrzędowe i nabożne, piosenki i przyśpiewki (zwane tu wyrywasami).Do Gałek zjeżdżają z różnych stron Polski liczni młodzi pasjonaci muzyki tradycyjnej, zarówno skrzypkowie jak i śpiewaczki. Uczą się od członkiń zespołu repertuaru oraz unikalnego, charakterystycznego dla tego regionu stylu wykonawczego. Zespół tworzą: Maria Siwiec, Zofia Bykowska, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik.

Podczas wydarzenia, które odbędzie się w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, nastąpi również wręczenie nagród Programu 2 "Fonogram Źródeł". Całość zwieńczy koncert laureatów Folkowego Fonogramu Roku 2016 - Raphaela Rogińskiego i Genowefy Lenarcik (Żywizna).

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (12.05) w godz. 20.00-22.30 zaprasza Anna Szewczuk i Kuba Borysiak.

mz/mc

Czytaj także

Zespół Kożuch zapowiada burzę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2017 17:09
- Tempo naszych utworów koresponduje z tytułem płyty, bo zawsze przed burzą jest moment pozornego spokoju i wyciszenia - o swoim debiutanckim albumie pt. "Idzie burza" mówili w Dwojce muzycy łódzkiej grupy folkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Posklejane skrzypce i przyjaźń z Radomszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2017 16:30
- Miałem na szafie rozsypane skrzypce, które znajomy przyniósł mi kiedyś w foliowej siatce. Za sprawą Jana Gacy wszystko posklejałem i zacząłem grać – powiedział twórca instrumentów Mateusz Raszewski.
rozwiń zwiń