500-lecie reformacji na festiwalu Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 17:01
Zapraszamy na transmisję koncertu w całości poświęconego protestanckiej muzyce renesansu i baroku, a także uwielbianej przez Marcina Lutra twórczości Josquina des Preza.
Perły muzyki protestanckiej usłyszymy w wykonaniu Vocalconsort Berlin. Zespół powstał w 2003 roku i od tego czasu współpracował z wieloma słynnymi dyrygentami, takimi jak m.in. Marcus Creed, Ren Jacobs czy Gary Cooper
Perły muzyki protestanckiej usłyszymy w wykonaniu Vocalconsort Berlin. Zespół powstał w 2003 roku i od tego czasu współpracował z wieloma słynnymi dyrygentami, takimi jak m.in. Marcus Creed, René Jacobs czy Gary CooperFoto: Hans Scherhaufer/materiały prasowy

Dzieła Josquina des Preza należą dziś do jednych z najchętniej wykonywanych utworów doby renesansu. Franko-flamandzki kompozytor zasłynął przede wszystkim jako twórca wyjątkowej muzyki religijnej, którą napisał jeszcze przed reformacją. W niektórych kompozycjach za pomocą użycia konkretnej liczby dźwięków i taktów ukrywał filozoficzne przesłanie dzieła. Nie bez powodu sam Marcin Luter wspominał o twórczości des Preza: "Inni muzycy robią z nutami to, co potrafią, Josquin robi to, co chce". Uznaniem Lutra cieszył się również jego bliski przyjaciel – Johann Walter.

Kompozytor nie tylko współtworzył chorał protestancki (który w przeciwieństwie do gregoriańskiego śpiewano w języku ojczystym), lecz także opracował na życzenie Lutra pierwszy śpiewnik dla zwolenników reformacji. Wśród wykonywanych do dziś pieśni protestanckich znajdziemy również te autorstwa Johannesa Eccarda. Na tle świetnych kompozytorów i organistów odpowiedzialnych za oprawę muzyczną renesansowych i barokowych liturgii protestanckich z pewnością wyróżnia się także Heinrich Schütz – jeden z ojców niemieckiej szkoły organistowskiej, którą ponad sto lat później doprowadził do perfekcji Johann Sebastian Bach.

Program:

Josquin des Prez Missa Gaudeamus: Credo; J ohann Walter Wir glauben all an einen Gott; Hans Leo Hassler Wir glauben all an zwyeinen Gott; Gregor Lange Nisi Dominus aedificaverit; Jasquin des Prez Victimae paschali laudes; Johann WalterChrist lag in Todesbanden; Johann Hermann Schein Christi lag in Todesbanden; Gregor Lange Verlum temple scissum est; Josquin des Prtez Missa Gaudeamus: Agnus Dei; Johann Walter Verleih uns Frieden; Samuel Besler Partis sapientia; Heinrich Schutz Verleih uns Frieden genadiglich SWV 372; Josquin des Pres Miserere; Johann Hermann Schine Erbarme dich mein, o Herre Goot; Johann WalterWir glauben all an einen Gott; Gregor Lange Nisi Dominus aedificaverti; Jasquin des Prez Victimae paschalis laudes; Johann Walter Victimae paschalis laudes

Wyk. Vocalconsort Berlin, dyr. Daniel Reuss

(Bazylika pw. św. Elżbiety, Wrocław)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w środę (13.09) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Adam Suprynowicz.

materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans/bch/jp

Czytaj także

Hildegarda z Bingen. W piekle nie ma muzyki

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2015 16:00
Wyszukiwarki internetowe łączą średniowieczną świętą przede wszystkim z orkiszem. Ale Hildegarda o wiele więcej niż dla medycyny i dietetyki uczyniła dla teologii, filozofii oraz muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najświętsza Maryja Panna w muzyce dawych mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 13:22
W ostatnią niedzielę Adwentu skupiliśmy się na postaci matki Jezusa Chrystusa, której poświęcona jest zarówno liturgia bliskich już świąt, jak też wspaniały bogaty rozdział muzyki europejskiej.
rozwiń zwiń