Polskie Radio
Section05
protestantyzm

Każde dziecko musi utracić Narnię. Clive Staples Lewis i jego opowieści

– Do "Opowieści z Narnii" możemy przykładać różne interpretacje, ale moim zdaniem to są opowieści o dzieciństwie, o tym, że trzeba opuścić Narnię i wejść w dorosłe życie. Strata Narnii jest bezpowrotna – mówił w Polskim Radiu literaturoznawca dr Grzegorz Leszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Clive Staples Lewis HISTORIA literatura dzieci dzieciństwo religia chrześcijaństwo protestantyzm katolicyzm książki dla dzieci

Jan Amos Komensky - prekursor nowoczesnej pedagogiki

Pochodzący z Czech i osiadły w Polsce naukowiec i teoretyk nauczania postulował wprowadzenie powszechnego obowiązku szkolnego przez państwo blisko dwieście lat przed tym, jak ta sztuka powiodła się w pierwszym europejskim państwie. Mógł przyczynić się do rozwoju szkolnictwa w Rzeczpospolitej, jednak fatalna decyzja z czasów potopu szwedzkiego spowodowała, że zmarł na wygnaniu i w niesławie dokładnie 353 lata temu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA szkoła protestantyzm NAUKA Rzeczpospolita edukacja potop szwedzki

Wacław Potocki. Outsider, heretyk i rekordzista polskiego baroku

– Potocki, jak obliczył Aleksander Brückner, napisał jakieś ćwierć miliona wierszy. Twórca ten jest więc, poza prozaikiem Kraszewskim, chyba najpłodniejszym autorem w dziejach naszej literatury. A przecież za życia prawie w ogóle go nie wydawano – mówił w 1987 roku literaturoznawca prof. Stefan Treugutt.
Zobacz więcej na temat:  Wacław Potocki literatura HISTORIA historia Polski pisarz poezja wiersze humor religia protestantyzm katolicyzm KSIĄŻKA książki

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia średniowiecze Czechy Poznań Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo

Opactwo westminsterskie. Tysiąc lat tradycji, 40 koronacji i bardzo stary tron

– Tutaj dzieje się historia Anglii. To wyjątkowy budynek, wyjątkowy kościół, co oddaje nawet jego prawny status. Jest to bowiem tzw. wyjątek królewski, czyli opactwo bezpośrednio podległe monarchii – mówił w Polskim Radiu Rafał Brzeski, korespondent polskich mediów w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Karol III król królestwo Londyn Kościół protestantyzm Wielka Brytania Elżbieta II architektura HISTORIA koronacja katolicyzm chrześcijaństwo gotyk średniowiecze

TYLKO U NAS "Ekumenizm to nie sprzedawanie prawdy za srebrniki świętego spokoju". Ruszył Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

"Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości" to hasło rozpoczynającego się dziś Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Będzie on trwał do 25 stycznia, a jego historia sięga roku 1908. - Ekumenizm polega na wspólnym wgłębianiu się chrześcijan w to, co Bóg objawił - mówi Portalowi PolskieRadio24.pl ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki aktualności katolickie Kościół ŚWIAT wiara protestantyzm prawosławie

Albert Schweitzer. Teolog, który założył w Afryce szpital

–  W pewnym momencie doszedł do przekonania, że będzie bardziej przydatny światu, nie tyle  działając słowem, jako teolog, ile czyniąc rzeczy praktyczne, wśród najbardziej potrzebujących – opowiadał w Polskim Radiu dr Bogusław Stelcer o Albercie Schweitzerze, myślicielu, muzykologu i lekarzu, laureacie Pokojowej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Albert Schweitzer chrześcijaństwo protestantyzm filozofia etyka Afryka gabon

Odszedł Benedykt XVI. Jaki był jego wkład w rozwój nauki i jej wartości etycznych?

Przed wyborem na Stolicę Piotrową kardynał Joseph Ratzinger - uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów - pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Napisał ponad 60 książek, które były szeroko komentowane nie tylko w gronie teologów. W "Eurece" przypomnieliśmy imponujący dorobek pisarski, naukowy i dydaktyczny zmarłego papieża - Benedykta XVI. 
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Benedykt XVI Kościół katolicki wiara NAUKA religia katolicyzm protestantyzm