Radiowa orkiestra gra gigantów polskiej muzyki XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 18:08
W audycji "Filharmonia Dwójki" przypomnimy koncert z Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XI". W programie dzieła patrona wydarzenia, a także Panufnika i Tansmana.
Andrzej Panufnik
Andrzej PanufnikFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Panufnik nie był, w przeciwieństwie do Lutosławskiego, kompozytorem "intelektualnym", podążającym za tendencjami awangardowymi. Mimo to wypracował własny, oryginalny styl - mówił w Dwójce w 2014 roku Renato Rivolta, włoski dyrygent, który poprowadził koncert w ramach festiwalu "Łańcuch XI".

W programie koncertu znalazła się między innymi "Uwertura tragiczna" Andrzeja Panufnika, ukończona w 1945 roku, a dedykowana pamięci brata kompozytora, poległego w Powstaniu Warszawskim (stąd działające na wyobraźnię efekty onomatopeiczne). Zupełnie inny nastrój wniosła "Polonia" tegoż kompozytora z 1959 roku, oparta na melodiach ludowych oraz rytmach wiejskich tańców

Program:

Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna, Aleksander Tansman Koncert na orkiestrę, Witold Lutosławski Mała suita, Łańcuch III, Andrzej Panufnik Suita Polonia

Wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Renato Rivolta

(Warszawa, Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego, 8.02.2014) - Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w niedzielę (17.09) w godz. 18.00-20.00 zaprasza Marek Zwyrzykowski.

bch/mc

Czytaj także

Witold Lutosławski. Na straży jakości Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:53
Witold Lutosławski nawiązał współpracę z radiem jeszcze przez II wojną. Mawiał, że przez wykonywane zajęcie narobił sobie sporo wrogów.
rozwiń zwiń