X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka dobra ze złem w arcydziele Schumanna

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:19
W "Filharmonii Dwójki" zapraszamy na koncertowe wykonanie "Scen z Fausta Goethego". Uznawanego za szczytowe osiągnięcie Schumanna w dziedzinie muzyki dramatycznej.
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do Fausta Goethego
Ilustracja Richarda Rolanda Holsta do "Fausta" GoethegoFoto: Wikipedia/domena publiczna

Ponoć autor "Fausta" uważał, że tylko Wolfgang Amadeusz mógłby sprostać zadaniu napisania muzyki do jego słynnego dramatu. Sęk w tym, że Mozart zmarł cztery dekady przez ukończeniem dzieła Goethego. Wyzwanie podjął więc Robert Schuman.

Robert Schumann miał świadomość ciążącej na nim artystycznej odpowiedzialności. W liście do Felixa Mendehlssona z 1845 roku pisał:

[...] kompozytor będzie nie tylko oceniany za to, jak poczynał sobie z jednym z najważniejszych i najsłynniejszych dzieł literatury niemieckiej; skazuje się także na porównania do Mozarta.

Praca zajęła Schumannowi blisko dziesięć lat i została ukończona w 1853 roku. Oratorium zatytułowane "Sceny z Fausta J.W. Goethego" szybko zostało uznane za jego szczytowe osiągnięcie w dziedzinie muzyki dramatycznej, a być może nawet Schumannowskie opus magnum w ogóle. Pierwsza z trzech części dzieła koncentruje się na relacji Fausta z Małgorzatą i zawiera przepiękne próbki stylu operowego. Z kolei w części trzeciej odnaleźć można najdoskonalsze w dorobku Schumanna fragmenty chóralne.

Program:

Robert Schumann Sceny z "Fausta" Goethego,

wyk: Katja Stuber, Christiane Karg, soprany, Sophie Harmsen, kontralt, Andrew Staples, tenor, Christian Gerhaher, baryton, Franz-Josef Selig, bas, Chór i Orkiestra Symfoniczna Radia Szwedzkiego, dyr. Daniel Harding. (Stockholm, 10.02.2017)

***

Na "Filharmonię Dwójki" w piątek (29.12) w godz. 19.30-21.30 zaprasza Joanna Grotkowska.

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyrokiem Trybunału Lisiecki lepszy niż Richter!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 14:00
Tym razem Płytowy Trybunał Dwójki wybierał najlepsze nagranie Koncertu fortepianowego a-moll Roberta Schumanna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studium szaleństwa w "Cieniach Schumanna"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 11:00
- To opowieść pełna czułości, wrażliwości, nieprześmiewcza – stwierdziła Sława Lisiecka, tłumaczka książki "Cienie Schumanna" autorstwa Petera Härtlinga.
rozwiń zwiń