X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Julianna Awdiejewa: ten koncert Rachmaninowa to muzyczne K2

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 08:00
- Jest nagranie, na którym Rachmaninow osobiście wykonuje swój III Koncert fortepianowy. Dla muzyka to niezwykle trudne zadanie i zarazem cel, aby się z tym zmierzyć i dorównać jego poziomowi - mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
Audio
  • Julianna Awdiejewa o III koncercie fortepianowym Rachmaninowa (Filharmonia Dwójki)
  • Andrzej Borejko o III koncercie fortepianowym Rachmaninowa (Filharmonia Dwójki)
Julianna Awdiejewa podczas koncertu laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, październik 2010 r.
Julianna Awdiejewa podczas koncertu laureatów XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, październik 2010 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Ewa Bogusz-Moore 1200.jpg
Ewa Bogusz-Moore: chciałabym, żeby o potencjale NOSPR dowiedział się świat

Rosyjska pianistka podczas koncertu w Katowicach w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (7.06) wykonała arcytrudny utwór Siergiej Rachmaninowa. Julianna Awdiejewa wyznała, że od dziecka fascynuje się III Koncertem fortepianowym. - Kiedy patrzyłam na partyturę, wydawała mi się ona nieprawdopodobnie czarna od nut i to mnie bardzo pociągało. Wreszcie, 2 lata temu, pomyślałam sobie: "Teraz albo nigdy!" i podjęłam wyzwanie.

W wielu wykonawcach III Koncert Rachmaninowa wywołuje skrajne emocje, wśród których dominuje strach. Pianistka podkreśliła jednak, że nie bała się zmierzyć z tym utworem. - Mam przed nim ogromny respekt, ale przede wszystkim budzi on we mnie wielki podziw. Według mnie Rachmaninow nie napisał III Koncertu w takiej postaci tylko dlatego, żeby skomponować bardzo wirtuozowski utwór. On po prostu tylko w ten sposób był w stanie wyrazić swoje emocje. Jego muzyczna ekspresja potrzebowała wielu środków. Nie jest to więc wirtuozeria per se – kryje się w niej prawdziwa głębia.

Zdaniem Julianny Awdiejewy to nie skomplikowanie partytury stwarzają największy problem z wykonaniem III Koncertu fortepianowego... Pianistka zdradziła też, jakie jest jej ulubiona interpretacja tego dzieła.

W przerwie czwartkowego koncertu w siedzibie NOSPR o utworze Rachmaninowa, w rozmowie z Anną Skulską, na antenie Dwójki mówił również dyrygent Andrzej Borejko.

***

Rozmawia: Milena Gąsienica

Goście: Julianna Awdiejewa (pianistka), Andrzej Borejko (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia)

Data emisji: 7.06.2018

Godzina emisji: 20.20

Rozmowa została wyemitowana w audycji "Filharmonia Dwójki".

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Peter Jablonski: pierwszy raz w Polsce wystąpiłem jako perkusista

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 16:34
- To było na festiwalu jazzowym w Warszawie w 1985. Z kolei pierwszy występ pianistyczny w Polsce nastąpił dwa lata później w Krakowie - mówił w Dwójce szwedzki pianista, który swym występem uświetnił koncert inaugurujący festiwal "Łańcuch" XV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lawrence Foster: w Polsce jest wielu wspaniałych młodych artystów

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 14:52
- Młodzi muzycy w Polsce wyznaczają bardzo wysokie standardy artystyczne. Trzeba więcej o nich mówić, chwalić się nimi, wysyłać za granicę, bo wciąż jest tego za mało - mówił w Dwójce znany amerykański dyrygent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna C. Antonacci: postąpiłabym tak, jak królowa Anglii

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 11:11
- Królowa Elżbieta I stoczyła wewnętrzną walkę, tłumacząc sobie, że nie została powołana do miłości, tylko do służby państwu - włoska śpiewaczka opowiadała w Dwójce o granej przez siebie głównej bohaterce opery Benjamina Brittena.
rozwiń zwiń