Leonard Slatkin: Penderecki wpłynął na całe pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 13:41
- Lata 60. i 70., czas, gdy wszyscy byli pod wpływem różnych szkół: Bouleza czy Schoenberga. I nagle pojawił się Penderecki, który w swoim I Koncercie skrzypcowym z dnia na dzień zmienił kierunek o 180 stopni - podkreślał amerykański dyrygent, opowiadając o wpływie, jakie wywarł Krzysztof Penderecki na muzyków 2. poł. XX w.
Audio
  • Z Leonardem Slatkinem rozmawia Maciej Łukasz Gołębiowski (Filharmonia Dwójki)
  • Z dyrygentem Christophem Eschenbachem rozmawia Łucja Siedlik (Filharmonia Dwójki)
Leonard Slatkin
Leonard SlatkinFoto: David Duchon-Doris/mat. prom.

- Penderecki uznał, że to koniec. Odłożył awangardę na półkę, jak chłopiec w sklepie z zabawkami. Zdecydował się podążać za głosem serca, a nie umysłu. Ta decyzja była w tamtej chwili kluczowa dla całego pokolenia. Inni kompozytorzy nagle poczuli się wolni. Widząc przykład takiego giganta, jakim był Penderecki, nabrali odwagi, by iść w jego ślady. I tak na przełomie lat 60 i 70 świat muzyki się zmienił. Narodził się kierunek, który dziś nazywamy neoromantyzmem - mówił Leonard Slatkin.

W rozmowie również m.in. o Dies illa Krzysztofa Pendereckiego ("jest jakby kompaktową wersją twórczości kompozytora i jego samego"), o współpracy amerykańskiego dyrygenta z polskim twórcą czy o Leonardzie Slatkinie jako… dziennikarzu radiowym.

Zapraszamy również do wysłuchania pozostałych rozmów, które zostały wyemitowane 23 listopada w przerwie "Filharmonii Dwójki": z Anne-Sophie Mutter  oraz z dyrygentem Christophem Eschenbachem.

***

W piątek 23 listopada odbył się koncert zamknięcia Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin Mistrza. W trakcie uroczystości w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej Prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski wręczył wybitnemu kompozytorowi Diamentowy Mikrofon oraz pierwszy egzemplarz płyty „Sonoristic Penderecki by Penderecki” wydanej przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Zobacz więcej>>>

***

Prowadzenie: Maciej Łukasz Gołębiowski

Gość: Leonard Slatkin (dyrygent, kompozytor)

Data emisji: 23.11.2018

Godzina emisji: 21.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".


Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: muzyka Pendereckiego zmienia życie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 11:48
- Wykonywanie jej jest jak wielka długa podróż. Przeżywam ją już od lat - mówiła Anne-Sophie Mutter o twórczości znakomitego kompozytora. Skrzypaczka wystąpiła w koncercie wieńczącym Festiwal Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie.
rozwiń zwiń