Polskie Radio
Section05
Leonard Slatkin

Leonard Slatkin: moje życie od zawsze kręciło się wokół muzyki

- Za dnia moi rodzice pracowali w studiach i nagrywali głównie muzykę filmową, a wieczorami, gdy wracali do domu, jedliśmy wspólnie późny obiad i czekaliśmy na pozostałych członków Hollywood Quartet. Wtedy u nas w domu odbywały się próby tego zespołu, pierwszego kwartetu smyczkowego w USA, którego wszyscy członkowie-założyciele byli Amerykanami - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin.
Zobacz więcej na temat:  Leonard Slatkin dyrygent MUZYKA Karol Furtak Dwójka Los Angeles

Leonard Slatkin: muzyka to melodia, harmonia, rytm i brzmienie

- Miałem kiedyś nauczyciela, który twierdził, że muzyka zawiera w sobie trzy elementy: melodię, harmonię i rytm. XX wiek dodał do nich jednak jeszcze jeden, który oczywiście zawsze w muzyce istniał, ale wcześniej nie przykładano do niego tak wielkiej wagi. Mam na myśli brzmienie - mówił w Dwójce dyrygent Leonard Slatkin. 
Zobacz więcej na temat:  NOSPR koncert Leonard Slatkin Bela Bartok Henry Purcell George Gershwin transmisja na żywo Dwójka Karol Furtak

Leonard Slatkin: Penderecki wpłynął na całe pokolenie

- Lata 60. i 70., czas, gdy wszyscy byli pod wpływem różnych szkół: Bouleza czy Schoenberga. I nagle pojawił się Penderecki, który w swoim I Koncercie skrzypcowym z dnia na dzień zmienił kierunek o 180 stopni - podkreślał amerykański dyrygent, opowiadając o wpływie, jakie wywarł Krzysztof Penderecki na muzyków 2. poł. XX w.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki Leonard Slatkin Maciej Łukasz Gołębiowski MUZYKA