Christian Vásquez: czasem tańczyłem przed orkiestrą

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 12:11
- Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z Polską Orkiestrą Radiową. Wystarczyło kilka prób, by muzycy zrozumieli, na czym polega duch muzyki latynoskiej. Podczas prób mówiłem im: nie bójcie się ruszać, tańczyć – opowiadał w Dwójce Christian Vásquez.
Audio
  • Rozmowa z dyrygentem Christianem Vásquezem (Filharmonia Dwójki)
Christian Vsquez
Christian VásquezFoto: Dahory González/mat. prom.

Dyrygent poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas koncertu 31 marca br. w Studiu PR im. W. Lutosławskiego. W Dwójce wspominał m.in. o współpracy z radiową orkiestrą. - To wspaniałe doświadczenie, cieszę się, bo zapewne nieczęsto słucha się tutaj muzyki meksykańskiej, argentyńskiej czy wenezuelskiej - podkreślał. Jak przyznał, czasem przed orkiestrą tańczył, "by pokazać, jak czuje te rytmy". - Sednem tej muzyki jest radość, trzeba ją grać z uśmiechem na ustach. Trzeba to po prostu poczuć, w tym cały sekret.

Co o utworach, które znalazły się w programie niedzielnego koncertu, mówił dyrygent? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Christian Vásquez (dyrygent)

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 19.45

Materiał został wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki".

jp/mko


Czytaj także

José Maria Florêncio: muzyka najnowsza jest jak biała kartka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 14:04
- To fantastyczne doświadczenie móc tworzyć materiał, który się dostaje prosto od kompozytora obecnego na próbach i na koncertach – podkreślał José Maria Florencio. Dyrygent poprowadził Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia podczas koncertu inaugurującego 8. Festiwal Prawykonań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzykowanie bez restrykcji. Marcin Dylla o "Concierto de Aranjuez"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 11:42
- Za każdym razem, gdy rozbrzmiewają początkowe dźwięki, uświadamiamy sobie, dlaczego ludzie go tak bardzo kochają – mówił Marcin Dylla, solista niedzielnego (31.03) koncertu z Polską Orkiestrą Radiową, o popularnym "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodriga.
rozwiń zwiń