Prof. Szymon Paczkowski: najlepszą Pasję Janową nagrał Gardiner

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:25
- Był to pierwszy utwór w tym gatunku, który poznałem i pokochałem. W szczególności, kiedy w 1985 roku nagrał go John Eliot Gardiner. Do dziś jest to dla mnie wzorcowe nagranie, ciągle nie potrafię odnaleźć lepszego - mówił w Dwójce muzykolog.
Audio
  • Prof. Szymonem Paczkowski o Pasji Janowej Jana Sebastiana Bacha (Dzień specjalny Euroradia/Dwójka)
John Eliot Gardiner
John Eliot GardinerFoto: Karol Sokołowski/NFM

Porównując Pasję Janową do innego utworu Jana Sebastiana Bacha - Pasji Mateuszowej, prof. Szymon Paczkowski stwierdził, że w tej pierwszej jest więcej dramaturgii. - Mamy tutaj centralny moment, którym jest sąd nad Jezusem. Kiedy następuje ten cały łańcuch dramatycznych chórów i dramatyczna wymiana zdań. To jest tak, jakby Bach pisał operę. Jest to teatr, który trochę przeczy naszemu wyobrażeniu, że ten kompozytor nie byłby w stanie napisać dobrej opery. Natomiast w Pasji Mateuszowej zamiar Bacha był zupełnie inny - podkreślał gość Dwójki.

Jaka była historia powstania Pasji Janowej? Dlaczego Bach wprowadzał tyle zmian do tego utworu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dzień specjalny Euroradia

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: prof. Szymon Paczkowski (muzykolog)

Data emisji: 14.04.2018

Godzina emisji: 14.50

pg/bch

Czytaj także

Ewa Pobłocka: preludia i fugi Bacha były jak objawienie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 16:55
- Już jako dziecko grałam bardzo dużo Bacha. Podczas przesłuchań dla uczniów szkół podstawowych usłyszałam w wykonaniu jakiejś dziewczynki utwór, który mnie olśnił. Od tamtej chwili bachowskie preludia i fugi zawsze są ze mną – mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
rozwiń zwiń